Albert Kamiński| 
aktualizacja 

Pijesz wodę gazowaną? Koniecznie to przeczytaj

28

Woda gazowana może niszczyć nasze zęby, gdy pijemy jej za dużo - twierdzą specjaliści.

Pijesz wodę gazowaną? Koniecznie to przeczytaj
(iStock.com, zoka74)

Napój ten okazuje się nie być całkowicie zdrowy. Choć lepszy od słodzonych napojów, gdy spożywany w nadmiarze oddziałuje negatywnie na szkliwo naszych zębów. Takiego zdania jes dr Edmond Hewlett z Instytutu Stomatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Odpowiedzialny za to jest kwas węglowy, który jest w niej obecny. Powoduje on ścieranie szkliwa, a powstaje na skutek reakcji chemicznej jako zachodzi pomiędzy wodą a dodawanym do niej dwutlenkiem węgla. Sama woda gazowana ma więc kwaśny odczyn.

Chodzi o umiar w jej piciu. Specjalista twierdzi, że jeżeli będzie pita sporadycznie tak, jak zdarza nam się pić napoje słodzone, nie powinna być zagrożeniem. Jeżeli natomiast zastąpi całkowicie wodę niegazowaną, nasze uzębienie może to odczuć.

Niestety, nie ma liczby, którą możemy podać (jako granicę red.), ponieważ zależy to od wielu zmiennych - mówi z kolei Dr. André Ritter z Instytutu Stomatologii na Uniwersytecie Północnej Karoliny.

Warto kontrolować stan naszych zębów. Objawami, które mogą wskazywać na niszczenie szkliwa są bóle, zwiększona wrażliwość na zimne i ciepłe potrawy i napoje, odbarwienia oraz drobne pęknięcia na powierzchni zębów - informuje Medical Daily.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić