Wróć na
Dagmara Smykla
|

Plastik w owocach morza. Skandal we Francji

44
Podziel się

Odkryto, że francuskie owoce morza są silnie zanieczyszczone cząsteczkami plastiku.

Owoce morza
Owoce morza (123RF)
bCYVTAbp

Popularne czasopismo zleciło badanie. "Que Choisir", czyli po polsku: "Co wybrać", przedstawiło wstrząsające wyniki kontroli owoców morza i soli morskiej sprzedawanych we Francji - informuje portal "France Bleu".

2/3 próbek było skażonych. Przebadano m.in. małże, krewetki i homary. W sumie analizie poddano 102 próbki. Wykazano, że nie ma znaczącej różnicy w proporcjach zanieczyszczeniachw zależności od obszaru i metod - rybołówstwa lub hodowli.

Mikroplastik jest wystarczająco mały, aby zostać wchłonięty przez zwierzęta morskie - napisano w raporcie.

bCYVTAbr

Wpływ mikroplastiku na zdrowie człowieka jest na razie nieznany. Nie ma też regulacji dotyczących mikroplastiku w żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Bakterie E.coli na sklepowym drobiu zwiększają ryzyko infekcji dróg moczowych

bCYVTAbS
KOMENTARZE
(44)
St
2 lata temu
Wszystko co z morza jest skażone degradacja środowiska nie do zatrzymania.
a1
2 lata temu
Badania wpływu plastyku na organizm ludzki są już znane i są przerażające wolą ich nie upubliczniać
szóstoklasist...
2 lata temu
U nas w podstawówce pani mówiła, że skażony nie pisze się przez "rz". Nie miała racji? Czy tu pracują analfabeci?
bCYVTAbT
green
2 lata temu
Za 20-30 lat produkcja opakowań plastikowych zostanie uznana za zbrodnię przeciwko światu i ludzkości. Najsmutniejsze jest to,że niemal z dnia na dzień można zakazać produkcji tego świństwa i przejść na tradycyjne opakowania. Ale się tego nie robi. Głupota? Nieświadomość? Bagatelizowanie zagrożenia? A może korupcja?
IGA
2 lata temu
To jeszcze dodajmy zakaz małych torebek, ale piętrzące się duże, grube, plastikowe wory pełne liści i gałązek, które do tej pory każdy ogrodnik palił na ognisku w swoim ogrodzie, a teraz dostaje mandat jeśli się ośmieli. Ktoś te wory produkuje,wydatkując energię. Wory trzeba zawieźć do sklepu, wydatkując paliwo i mnożąc spaliny. Ogrodnicy i działkowcy są zmuszeni je kupić i zapakować liście i gałązki oraz zapłacić za wywóz. Wory się wszędzie piętrzą i trzeba je wywieźć, zużywając paliwo i mnożąc spaliny. Listki i gałązki w worach gniją, trzeba je spalić i wszyscy wdychamy zgniliznę razem z plastikiem, a ogrodnik nie ma naturalnego nawozu, czyli popiołu tylko musi kupić jakiś chemiczny, który ktoś produkuje, wydatkując energię, itd. Mam w ogrodzie specjalny metalowy kosz, żeby palić liście, ale mi nie wolno. Oto ekologia po nowemu!
Najnowsze komentarze (44)
SAD
2 lata temu
Ale okrycie XD Przecież każdy widział wyspy plastiku na oceanach. Wiec co się dziwić, że zwierzęta morskie umierają.
Piotr
2 lata temu
Donald Trump (i jemu podobni) twierdzi, że skażenie środowiska to wymysły lewackich ekologów i wycofuje się z amerykańskich zobowiązań podjętych wcześniej w kwestii ochrony środowiska, brawo, byle tak dalej!
prorok zagład...
2 lata temu
Sami siebie zlikwidujemy -jako ludzkość , po pierwsze jest nas za dużo Ziemia nas tylu nie udżwignie i nie wykarmi , po drugie niszczymy i zaśmiecamy wszystko wokół siebie od stuleci a szczególnie od 100 lat i po trzecie ciągle tworzymy wzajemne konflikty i wojny .
Gość
2 lata temu
Teraz przymierzaja sie skazić środowisko na Marsie. Czego człowiek nie potrafi... TYLKO TAM NAS POTRZEBA !
Och
2 lata temu
Nie wiem czym tu się oburzać można, o plastiku w morzach i oceanach trąbi się od lat. Czy przeciętny mieszkaniec tej planety w ogóle się zastanawia gdzie trafiają jego śmieci, albo jaki wpływ na planetę mają produkty, których codziennie używa??? Ignorancja ma swoją cenę. No i przychodzi czas zapłaty :)
pawel
2 lata temu
o jej ...a żaby?
człowiek jest...
2 lata temu
Samozagłada, tylko czasu coraz mniej. Mamy to na co zasługujemy swoimi zachowaniami w przyrodzie. Śmieci fru do lasu, butelka fru do wody itp,,,itd...
Alfabeta
2 lata temu
Twoja nauczycielka to analfabetka, a za nią Ty też!
bCYVTAbL
mar
2 lata temu
Fajnie gdyby Polacy zamiast do lasu i rzek wyrzucali plastik do kontenerów jeśli nie segregują
Lypa
2 lata temu
W Gdańsku wiedzą jak ekologicznie wzbogacać wody i żyjące w niej "owoce morza"
roli
2 lata temu
mikro plastik - ciągle niestrawność, odbijanie gastroskopia nic nie wykazywała zacząłem pić wodę ze szkła jak ręką odjął - tylko kto ma zlecić badania producenci PET???? strzał w kolano a raczej w głowę z obrzyna
bj
2 lata temu
Owoce morza ,to najbardzie szkodliwe produkty na swiecie ,tyle nieczystosci znajduje sie w morzach ,ze nie jada sie ryb i niczego co pochodzi z morza.
Lypa
2 lata temu
I z tych zanieczyszczeń powstają elyty. Straszne.
pietroo
2 lata temu
Już dawno oglądałem o tym plastiku programu i co najlepsze produkcji francuskiej. Tak samo jest z rybami, a norweskie hodowle to kupa chemii rakotwórczej, tylko cicho siedzą, żebyśmy to "żarli"
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić