aktualizacja 

Egipt bezpieczniejszy od Polski. Wyniki globalnego badania Instytutu Gallupa

62

Sondaż przeprowadzony w blisko 150 krajach świata może mocno zaskakiwać, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę opinię Polaków o poziomie bezpieczeństwa w Egipcie. Kraj faraonów uplasował się dużo wyżej od nas.

Egipt bezpieczniejszy od Polski. Wyniki globalnego badania Instytutu Gallupa
(Reuters)

Polska uzyskała 82 punkty, a Egipt dostał 88 puntów w badaniu Gallupa. Maksymalnie można było zdobyć 100 punktów. Nasz kraj znalazł się na 42. miejscu zestawienia. Państwo ze stolicą w Kairze wyprzedziło Polskę i to niemało. Egipt zajął 16. miejsce. Mieszkańcy ocenili, że poziom bezpieczeństwa jest tam na poziomie podobnym jak w Danii, Holandii czy Luksemburgu (wszystkie te państwa mają identyczną liczbę punktów co Egipt).

Trzeba jednak podkreślić, że po kilka krajów uzyskało identyczne wyniki. O poszczególnych miejscach decydowały ułamki. Taką samą liczbę punktów zdobyły państwa i przed, i za Polską w rankingu (Chorwacja, Izrael, Mauritius, Bangladesz, Filipiny, Serbia, Australia, Korea Południowa, Rumunia, Iran i Sri Lanka).

Jak wypadli nasi sąsiedzi? Niemcy mają 85 punktów, Czechy o jeden mniej, Słowacja - 83 punkty. Ukraina wypadła dużo słabiej (69 punktów), na co ma zdecydowany wpływ wojenna sytuacja na wschodzie. Litwa uzyskała 79 punktów.

Ranking wygrał Singapur z rekordową liczbą 97 punktów. Drugie miejsce przypadło Norwegii (93 punkty), a trzecie Islandii, która uzyskała w badaniu identyczny wynik (93 punkty). Czwarta jest Finlandia (również 93 punkty), a na piątym miejscu wylądował Uzbekistan (91 punktów).

Zobacz także: Zobacz także: "To jest moja prawa ręka, to jest moja lewa ręka". Absurdalne szkolenie policjantów

Najmniej bezpiecznym krajem świata jest Wenezuela. W państwie ze stolicą w Caracas wrze od dłuższego czasu. Ludzie protestujący przeciw władzom giną na ulicach od policyjnych kul. W miastach szerzy się bezprawie, rządzą gangi. Nic zatem dziwnego, że Wenezuelczycy nie czują się bezpiecznie. Przedostatnie miejsce należy do Afganistanu (jeden punkt więcej od Wenezueli).

Przedstawiciele instytutu odwiedzili 142 kraje na świecie. Pytali mieszkańców o ich poczucie bezpieczeństwa. Ankietowani odpowiadali na pytania, czy boją się wychodzić nocą z domu, czy padli kiedykolwiek ofiarą przestępstwa, o zaufanie do lokalnej policji. Wysłannicy ośrodka badawczego odwiedzili w sumie 148 tysięcy dorosłych ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić