Piotr Mieśnik
Piotr Mieśnik| 
aktualizacja 

Polacy chcą jawności zarobków [BADANIE]

255

Astronomiczne zarobki w NBP, dobrze płatne zajęcia dla znajomych i pociotków polityków. Ile jeszcze takich newsów nas rozdrażni? Polacy mówią: "dość!". Chcą jawności finansów, podobnie jak funkcjonuje to np. w Szwecji.

Polacy chcą jawności zarobków [BADANIE]
(Newspix, Maciej Goclon)

Model jest prosty: chcesz sprawdzić ile zarabiają najważniejsi urzędnicy w państwie albo ci z twojej małej miejscowości. Kilka klików i sprawdzasz ich oświadczenia podatkowe w internecie. Więcej: ciekawi cię, ile zarabia twój szef albo współpracownik na tym samym stanowisku? Proszę. Zaglądasz do oświadczeń skarbowych i wyciągasz wnioski. W krajach skandynawskich jawność części zeznań podatkowych to tradycja sięgająca XIX wieku.

W Polsce od lat don Kichotem tego rozwiązania, walczącym z wiatrakami tajemnicy dochodów, jest publicysta Jacek Żakowski.

Już w 2013 roku na antenie TOK FM przekonywał, że takie rozwiązanie:

"wyzwoliłoby nas z polskiego piekła".

Po aferze związanej z wynagrodzeniami współpracownic prezesa NBP równie mocno zabrał głos na łamach Wirtualnej Polski.

CZYTAJ TU:

My natomiast postanowiliśmy pójść krok dalej i zapytać samych Polaków, co myślą o jawności nie tyle PIT-ów, co samych zarobków. Zdecydowana większość nas opowiada się za transparentnością wynagrodzeń. Za takim rozwiązaniem jest 68 proc. ankietowanych. 21 proc. respondentów jest przeciwko, ale warto zwrócić uwagę na szczegółowy podział wyników: "zdecydowanie nie" odpowiedziało zaledwie 6 proc., "raczej nie" - 15.

Przeczytaj też:

Badanie przeprowadzone dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna w dniach 11 – 14 stycznia 2019 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1077). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić