Polacy w Holandii. Jest ich najwięcej, a zarabiają najmniej

697

Polacy stanowią największą liczbę pracowników zagranicznych w Holandii. Jednocześnie zaliczają się do najgorzej wynagradzanych.

Polki pracujące przy uprawie tulipanów w Zeewolde
Polki pracujące przy uprawie tulipanów w Zeewolde (PAP/EPA)

W Holandii pracuje 178,7 tys. Polaków. To zdecydowanie największa grupa obcokrajowców zatrudnionych w tym kraju. Na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy (45,8 tys.), Belgowie (28,4 tys.) i Rumuni (23,4 tys.).

Wynagrodzenia rodaków nie są jednak wysokie. Ponad 80 proc. Polaków zarabia w Holandii mniej niż 15 euro za godzinę, a 18 proc. dostaje płacę godzinową poniżej 10 euro – wynika z nowego raportu holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego. Zatrudnieni są głównie w rolnictwie i zakładach przetwórstwa żywności.

Ogółem najgorzej w Holandii wynagradzani są pracownicy z Europy Środkowej i Wschodniej. Obok Polaków wśród obcokrajowców z najniższymi poborami znajdują się Bułgarzy, Rumuni i Węgrzy. W przypadku każdego z tych krajów odsetek osób zarabiających poniżej 15 euro za godzinę jest jednak niższy niż 80 proc.

Najlepiej w Holandii wiedzie się Brytyjczykom. Aż 33,1 proc. obywateli Wielkiej Brytanii dostaje za godzinę pracy 30 euro lub więcej (w przypadku Polaków to tylko 1,1 proc.). Wysokie pensje otrzymują również Belgowie, Francuzi i Niemcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Holendrzy nie chcą polskich pracowników. Są głośni i źle parkują!
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić