Wróć na
Łukasz Dynowski
|

Polacy w Holandii. Jest ich najwięcej, a zarabiają najmniej

579
Podziel się

Polacy stanowią największą liczbę pracowników zagranicznych w Holandii. Jednocześnie zaliczają się do najgorzej wynagradzanych.

Polki pracujące przy uprawie tulipanów w Zeewolde
Polki pracujące przy uprawie tulipanów w Zeewolde (PAP/EPA)
bCOglRWZ

W Holandii pracuje 178,7 tys. Polaków. To zdecydowanie największa grupa obcokrajowców zatrudnionych w tym kraju. Na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy (45,8 tys.), Belgowie (28,4 tys.) i Rumuni (23,4 tys.).

Wynagrodzenia rodaków nie są jednak wysokie. Ponad 80 proc. Polaków zarabia w Holandii mniej niż 15 euro za godzinę, a 18 proc. dostaje płacę godzinową poniżej 10 euro – wynika z nowego raportu holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego. Zatrudnieni są głównie w rolnictwie i zakładach przetwórstwa żywności.

Ogółem najgorzej w Holandii wynagradzani są pracownicy z Europy Środkowej i Wschodniej. Obok Polaków wśród obcokrajowców z najniższymi poborami znajdują się Bułgarzy, Rumuni i Węgrzy. W przypadku każdego z tych krajów odsetek osób zarabiających poniżej 15 euro za godzinę jest jednak niższy niż 80 proc.

bCOglRXb

Najlepiej w Holandii wiedzie się Brytyjczykom. Aż 33,1 proc. obywateli Wielkiej Brytanii dostaje za godzinę pracy 30 euro lub więcej (w przypadku Polaków to tylko 1,1 proc.). Wysokie pensje otrzymują również Belgowie, Francuzi i Niemcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Holendrzy nie chcą polskich pracowników. Są głośni i źle parkują!

bCOglRXC
KOMENTARZE
(579)
nad
rok temu
Bo Polacy mają robić w tzw starej UE za niewolników
jan43
rok temu
15 albo 10 euro na godzinę. W Polsce tyle płacą w złotówkach, więc to świadczy jak ubogim jesteśmy krajem na tle Europy. 40 zł na godzinę w Polsce ma człowiek średniozamożny zazwyczaj po studiach. Na zachodzie Europy tyle zarabia zwykły robotnik bez żadnych kwalifikacji. To nie zachód robi z nas niewolników tylko państwo polskie....
13zł
rok temu
Skoro w Holandii Polacy zarabiają tylko 10 euro za godzinę, to niech wracają do kraju i pracują za 13 zł lub mniej na godzinę.... Co będą się dawać wyzyskiwać Holendrom.
bCOglRXD
Konfederacja
rok temu
Przecież po to nas do UE w ogóle przyjęli - tania , a dobra siła robocza oraz rynek zbytu zachodniego badziewia. Dlatego zlikwidowali nam przemysł.
Dawid
rok temu
Problem jest w tym ze Polak sprzeda polaka za 2 euro a inne nacje nie .I wtedy napszyklad holendrzy to wykorzystują.
Najnowsze komentarze (579)
bbb
9 miesięcy temu
Większość Polaków w Holandii pracuje przez agencje pracy. Pracodawca płaci 25-30 euro za godzinę pracy z czego pracownik dostaje 10-12 euro na godzinę. Gdyby agencje nie były takie "żarłoczne" i dzieliły się ze swoimi pracownikami pół na pół to Polacy mogliby zarabiać 12,5-15 euro
Eisis
rok temu
Niewolnictwo to i tak jest w Polsce. Nie doczekasz nawet "marnego" 10 euro za godzinę czyli 44zl hahaha będziesz robić po 12 godzin i w soboty i na śmieciowe za 2000zl czyli nawet nie 500euro przez 20 lat to może zrozumiesz hahha
Ex
rok temu
Niema źle, powiedzcie lepiej ile się w Polsce zarabia i czemu ludzie uciekają... Hahhaa
Ala
rok temu
Wszystko to prawda. Ale i tak Polakom się opłaca. Jeżdżą tam co roku 3 osoby z mojej rodziny. Tu zarabiali 1500 zł na miesiąc na rękę, stamtąd dostają 1200 ale Euro na rękę. Taką bidę mamy w Polsce... Europejskie ceny, ale zarobki dziadowskie...
Patryk
rok temu
Polak polakowi nierownosci robi, Polak Polakowi nie bratem lecz wrogiem, Polak Polakowi biede wypomina z której sie kazdy z nas wywodzi. Smieje sie z nas cala europa, wykorzystuje nas caly swiat,
Dapniel
rok temu
A wiesz ze to absolutne minimum? Poniżej to łamanie prawa...
mm
rok temu
Zarabiam 720 tygodniowo z sobota na rękę przy zieleni dadza tyle w polsce?
ja
rok temu
To po co tam jadą jak jest tak źle .
bCOglRXv
BONDZIOR80
rok temu
To po co tam siedzą jak płacą im jak szmatom
Piotr
rok temu
Co więcej, holendrzy wymagają od polaków nauki języka, a brytole nie muszą. Nawet polacy, któzy wyemigrowali z wysp do NL są lepiej traktowani. Ale to powoli się zmienia, zupełnie jak mentalność przyjeżdżających tutaj polaków. Jeszcze długo będą pozwalali sobą pomiatać, i jeszcze długo minimalne stawki będą i tak wyższe niż to co zarobią w polsce.... Dla tego w PL macie drugą ukrainę, a każdy kraj europejski ma ogromną polonię. Polska to państwo rądzone przez kombinatorów, i tylko kombinując da się tam przeżyć. Są ludzie któzy tylko tak potrafią funkcjonować. Ale każdy szukający normalności i tak wyemigruje. Mentalności narodu nie zmienią wieki. Zmieni ludność napływowa. Tylko że wtedy polacy będą mniejszością nawet we własnym kraju.
pp
rok temu
Każdy polski prawdziwy patriota powinien się dać wykorzystywać tylko polskim prawdziwym patriotom a nie jakimś obcym Holendrom.
Ala
rok temu
Zdecydowana większość Polaków, którzy na stałe mieszkają w Holandii (niejednokrotnie ponad 10 lat) nie potrafi dogadać się w sklepie, a co dopiero w pracy, nie tylko po niderlandzku, ale nawet po angielsku. Za co więc mają otrzymać więcej pieniędzy? Za to, że nie podejmują żadnej aktywności, nie chcą się szkolić, uczyć języka? Ogrom Polaków w Holandii pracuje za grosze, bo im tak wygodnie - byle do piątku, później wóda, wóda, wóda, a w poniedziałek na kacu do roboty. Człowiek, który chce, może pracować tam za godne pieniądze. Kwestia własnej inicjatywy.
robotnik
rok temu
Ja zarabiam 8 euro w przeliczeniu w Polsce na budowie jako pomocnik .Za miesiąc zarabiam 4500 zl fakt robie wszystko podaje cegly zapinam haki mieszam kleje ale jestem blisko domu i rodziny spię we wlasnym łóżku a dzieciaki mają ojca co drugą sobotę mam wolną szef szanuje ludzi i kto pracuje zarabia a kto nie chce droga wolna np do Holandii !!!.Nadmieniam ze przerwalem studia .I niech mi nikt nie mowi ze tam jest lepiej a tu gorzej- wasz wybór.
tak aprawda
rok temu
w Holandii czy Niemczech jest 10x razy wiecej kasy w codziennym obrocie niz w Polsce! a zarabiaja tam ledwo 4-5 razy wiecej niz w Polsce ! Ale ich tam Rąbią !!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić