o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Polak spadł w Niemczech z drabiny i połamał żebra. Szpital nie chciał go przyjąć

276
Podziel się

Pomimo że 58-letni pan Wiktor posiadał Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), szpital w niemieckim Lemgo odmówił mu pomocy.

Polak spadł w Niemczech z drabiny i połamał żebra. Szpital nie chciał go przyjąć
(iStock.com)
bDyQqSmZ

W wypadku przy pracy mężczyzna złamał rękę i 4 żebra. Podczas pracy na budowie spadł z drabiny. Sam pojechał do szpitala, gdzie nie spodziewał się kłopotów, bo wcześniej już dwukrotnie na podstawie karty EKUZ korzystał w Niemczech z pomocy lekarzy.

Panie w recepcji powiedziały mi, że mnie nie przyjmą, bo mają problem ze ściągnięciem pieniędzy z naszego NFZ-u. Recepcjonistki zaproponowały, żebym sam zapłacił za pobyt w szpitalu i leczenie – opowiada Wiktor Głowacki w rozmowie z Faktem.

Pomimo bólu i złamań, mężczyzna wrócił autem do Polski. W wielkich mękach dojechał do Barlinka (skąd pochodzi), by tam skorzystać z pomocy lekarzy. Ze złamaną ręką pokonał samochodem ponad 600 kilometrów.

bDyQqSnb

Lekarze byli w szoku, że udało mi się przejechać taki kawał drogi w tak ciężkim stanie. Powiedzieli mi, jak to było niebezpieczne! Złamane żebro mogło mi nawet przebić płuco – opowiada pan Wiktor.

Zobacz także: Zobacz także: 18-letni bohater. Wskoczył na tory wyciągnąć 2-latka

Poszkodowany chce od szpitala odszkodowania. Sprawą wyrzucenia Polaka z placówki w Lemgo zajmuje się także Rzecznik Praw Pacjenta. Sytuację skomentowała także rzeczniczka NFZ, która była zaskoczona, że posiadacza karty EKUZ nie przyjęto do szpitala w tak poważnym stanie.

bDyQqSnh

Nie mamy problemów z płatnościami. Posiadacz ważnej karty EKUZ ma prawo do korzystania w państwie pobytu np. w Niemczech ze świadczeń, które lekarz uzna za niezbędne z medycznego punktu widzenia na zasadach obowiązujących w Niemczech – mówi Sylwia Wądrzyk rzecznik Prasowy Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDyQqSnC
KOMENTARZE
(276)
edzio
3 lata temu
Z każdej strony słyszę jak nas za granica do pracy potrzebują ale jak tylko się cos stanie to proszę bardzo jak nas traktują .
Paweł
3 lata temu
Radę Europy powinno się zainteresować łamaniem praw w Niemczech, w tym przez szpitale, Jugendamty itp.
Gaja
3 lata temu
Może nfz zacznie płacić za leczenie rodaków to nie będzie więcej takich problemów.
bDyQqSnD
Ida
3 lata temu
Myślę że rzeczywiscie szpital w Niemczech ma problemy ze sciagnieciem pieniedzy od naszego NFZ, ale to nieupowaznia ich żeby nie udzielić pomocy poszkodowanemu w wypadku.
Polak
3 lata temu
TO JEST ARTYKUŁ ANTYNIEMIECKI !!! EKUZ jest dla turystów ! Pan Wiktor pracował, czy posiadał A1 z ZUS albo inne ubezpieczenie na wypadek przy pracy ?
Najnowsze komentarze (276)
KOmentator
2 miesiące temu
Ministerstwo mowi bzdury.. W calej Unii Europejskiej wszyscy wiedza, ze trzeba zaplacic, leczyc sie, a potem dochodzic zwrotu pieniedzy od NFZ , bo tak to funkcjonuje w rzeczywistosci. NFZ odmawia zaplaty, uznajac, ze trzeba bylo tylko wykonac to co niezbedne i wrocic do Polski. Niestety, niemieckie szpitale maja pelne szafy takiej dokumentacji, z ktorej wynika, ze NFZ nie uznaje wyceny swiadczen medycznych w Niemczech i usiluje zaplacic wedlug polskiej taryfy. Ja mialem to szcescie, ze majac wypadek w Niemczech i ciazki uraz kregoslupa, mialem sprawce wypadku i jego towarzystwo ubezpieczeniowe. Operacja i rehabilitacja kosztowala 100 tysiecy euro. I jestem ciekaw, czy gdyby mial placic NFZ pokrylby te koszty ??? Tearz jestem pelnosprawnym czlowiekiem. Dokonano rekonstrukcji zmiazdzonego kregu L4 . Moja rehabilitacja w Niemczech trwala rok !!! Od wypadku minelo 5 lat, nie jestem mlodzikiem. Biegam, chodze, robie wzystko czego potrzebuje !!!
To szok!!!!!
2 miesiące temu
NFZ celowo nie płaci za pomoc medyczną w Niemczech i nie tylko.... Gierki polityczne itd...
loko
3 lata temu
każdy niemiec to dla mnie totalne zero
Matteo
3 lata temu
To na czarno musiał pracować. W przeciwnym razie miałby niemieckie ubezpieczenie ...
yyxp
3 lata temu
Ukrainka była chora a tu jest wypadek w pracy
yyxp
3 lata temu
Czy to był wypadek w pracy - ukarać pracodawcę Niemca i ustalić odszkodowanie
Egon
3 lata temu
A taki szum był o Ukraińców w Polsce na głównych portalach a o Polakach,cicho,sza.
Polak
3 lata temu
TO JEST ARTYKUŁ ANTYNIEMIECKI !!! EKUZ jest dla turystów ! Pan Wiktor pracował, czy posiadał A1 z ZUS albo inne ubezpieczenie na wypadek przy pracy ?
bDyQqSnv
Polak
3 lata temu
TO JEST ARTYKUŁ ANTYNIEMIECKI !!! EKUZ jest ubezpieczenie turystyczne , a ON pracował. Czy posiadał A1 z ZUS ? Czy posiadał ubezpieczenie na prace ?
wladek
3 lata temu
zawsze POwiadalem NFZ do likwidacji to pasozyt na sluzbie zdrowia
dolo
3 lata temu
Hmm... Lepiej żeby go przyjęli i wystawili rachunek na 3000 EUR czy lepiej że go ostrzegli że owszem ale go później skasują... Facet podejrzewam miał EKUZa turystycznego nie pracowniczego więc mógłby się wplątać w jeszcze większe kłopoty.. Ja nie miałem z EKUZem żadnych problemów w Niemczech..
asd123
3 lata temu
Imigrantów islamskich by opatrzyli.
St
3 lata temu
Nie przyjecie chorego w szpitalu z ubezpieczeniem to gorsze jak pozostawienie na ławce Ukrainki przez Polaka Polak się bał konsekwencji a ci na bezczelnie powiedzieli,że nie udziela pomocy.
Alek
3 lata temu
Ciekawe czy ziomkeczów Merlekowej, imigrantów też odsyłają z kwitem?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić