REKLAMA
Odświeżone 25 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas15.03.19 (13:09)

Polskie nazwisko na broni zamachowca z Nowej Zelandii. Zastrzelił 49 osób

Sprawca ataku na meczet w australijskim mieście Christchurch, na jednym z magazynków do swojego karabinu umieścił nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który zasłynął z udziału w bitwie z Turkami pod Wiedniem.
PAP

Zamachowcem jest 28-letni Australijczyk. Zidentyfikowany morderca to Brenton Tarrant. W swoim arsenale, którego użył do przeprowadzenia ataku, posiadał magazynki z amunicją do karabinu automatycznego. Widniały na nich polityczne hasła i nazwiska konkretnych osób oraz postaci historycznych.

Jedno z nich należy do polskiego hetmana koronnego Feliksa Kazimierza Potockiego. Walczył on pod wodzą Jana III Sobieskiego przeciwko Imperium Osmańskiemu, a więc dawnemu państwu tureckiemu, w bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Wojna ta miała historyczny wpływa na losy dzisiejszej Europy. Również ta data obecna jest na broni zamachowca.

REKLAMA

Celem ataku byli muzułmanie. W godzinach porannych uzbrojony mężczyzna przyjechał samochodem pod meczet w Christchurch, a następnie ubrany w wojskowe uposażenie i uzbrojony w broń wszedł do muzułmańskiej świątyni. Strzelał do każdej napotkanej osoby. Zabił 49 osób. Do szpitali trafiło co najmniej drugie tyle. Wśród ofiar są również dzieci.

Policja zatrzymała cztery osoby. Poza Brentonem Tarrantem służby bezpieczeństwa aresztowały jeszcze trzech innych jego współpracowników. Wśród nich znajduje się jedna kobieta.

Przed przeprowadzanym na żywo w internecie zamachem sprawca opublikował 74-stronnicowy manifest, zawierający antyimigranckie i antymuzułmańskie treści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Czy polscy muzułmanie mogą się zradykalizować?

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij