o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Portugalia. Największa morska elektrownia wiatrowa na świecie uruchomiona

179
Podziel się

W Portugalii uruchomiono pierwszą z trzech platform Wind Float Atlantic - przedsięwzięcia, która ma stanowić największą farmę wiatrową na świecie. Po uruchomieniu dwóch pozostałych platform inwestycja będzie w stanie zapewnić energię dla około 60 tys. domów. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Portugalia. Największa morska elektrownia wiatrowa na świecie uruchomiona
(East News, TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News)
bEqtukDF

Pływające elektrownie wiatrowe korzystają z silniejszych wiatrów ponieważ znajdują się na oceanie lub morzu. Ich obsługa jest jednak znacznie większym wyzwaniem. Pierwsza taka farma powstała w 2017 roku, a wiec jest to technologia na wczesnym etapie rozwoju. Prototypy uruchamiano w latach 2011-2016.

Każda z turbin jest głęboko zakotwiczona, aby nie ruszała się pod wpływem wiatru. Instalacje mają 30 metrów wysokości i są największymi stworzonymi dotąd turbinami. Znajdują się około 20 kilometrów od wybrzeża Viana do Castelo.

Szerokie zastosowanie tej przełomowej technologii na całym świecie wzmocniłoby bezpieczeństwo energetyczne i pomogło rządom szybko, na skalę globalną rozwiązać kryzys klimatyczny. Jednocześnie tworząc miejsca pracy i sprzyjając wzrostowi gospodarczemu - powiedział Reao Now Joao Metelo, dyrektor generalny firmy Principle Power.

bEqtukDH

Zobacz także:Katarzyna Bosacka o byciu eko: "Nie będę żreć skórki od arbuza"

Druga turbina została już odholowana na miejsce i zostanie uruchomiona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nie podano do wiadomości kiedy powstanie trzecia zaplanowana turbina.

bEqtukDN

Do tej pory największą działającą turbiną była Haliade-X. Została uruchomiona w listopadzie w Holandii. W ciągu jednej doby wyprodukowała 262 MWh energii elektrycznej, co pozwoliłoby na zasilenie 100 polskich domów przez rok. Firma, produkująca turbiny przewiduje, że w 2023 rozpocznie się produkcja masowa.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

bEqtukEi
KOMENTARZE
(179)
Agregat
2 lata temu
Chodzi o całokształt... trochę mniej więcej tak jak w numeracji która nas otacza.. trzeba wiedzieć kiedy jest nadana co bylo przed i po dacie załatwić sobie sprawę wolnego miejsca i tak właściwie powstaje peter
Zibi
2 lata temu
W Australii Aborygeni radzili sobie z pożarami zjawili się ekolodzy i jest dramat.
klim
2 lata temu
Wyniszczą życie wokół elektrowni w oceanie itp. itd!!!!!
bEqtukEj
666
2 lata temu
skoro to dzienna dawka humoru to zapewne niewielu z was wie ile ginie ptakow podczas proby przelotu przez farme wiatrowa, czesto przedstawiciele rzadkich gatunkow koncza spadajac na ziemie z obcieta glowa wiec nie jest to w 100% czysta energia
piter
2 lata temu
Do wszystkich górników: nie bójcie się wiatraków lepiej bójcie się czarnego w koloratce który wam żonkę uwiedzie jak będziecie ciężko fedrować pod ziemią. Do emerytury Was nie wywalą a potem mogą zamykać tylko tych związkowców szkoda, drugiej takiej fuchy nie dostaną ;) Jeszcze 5 może 10 lat i będzie zakaz palenia węglem w miastach.
hpgjyt
2 lata temu
W PL smród wyngla i choroby, umierający ludzie. Brawo pis! :(
rybak
2 lata temu
W Polsce tzw. zieloni podnieśli by raban , że krajobraz psują i płotki nie mogą się rozmnażać.
www
2 lata temu
tylko id iota może myśleć, że wiatr, słońce czy ziemia są odnawialne...
Jugomi
2 lata temu
Pis uruchomił największy projekt, krowa+.
User
2 lata temu
Chyba ktoś nie odrobił tutaj pracy domowej. Najwyższa turbina i tylko 30m. Takie turbiny stawiano już z 30 lat tumu. Chyba ktoś zjadł jedno zero, bo ogólnie teraz standardem jest 100-150m wysokości.
saas
2 lata temu
To największe barbarzyństwo te wiatraki, niszczą całe eekosysytemy, zabijają ptaki, mieszają powietrze i przez to ocieplają klimat. Takie jest moje zdanie.
hans
2 lata temu
Niestety ,ale farmy wiatrowe pomijając niedogodności wiatrowe,a także sprawy nieopłacalności ,powodują wzrost w ich otoczeniu temperatury powietrza.
XYZ
2 lata temu
to jest business "tłustych kotów" następny będzie chipowanie "stada owiec" ;) milionerzy kupili lobby, które na siło wymusiło ekoprzepisy i pod postacią ochrony środowiska zmusza ludzi do kupowania ich produktów i tak się business kręci!!! A potem chipowanie mas!!! Zawsze jakiś pomysł na trzepanie kasy!!!! ;)
bEqtukEb
xxx
2 lata temu
nie mają wągla i sztajgerów o spółkach węglowych nie wspominając to idą w wiatraki
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić