Paulina Kwiatkowska| 

Powstaje największy na świecie morski rezerwat

5

Na mocy porozumienia Unii Europejskiej z 24 krajami Morze Rossa w pobliżu Bieguna Południowego do grudnia 2017 stanie się największym na świecie rezerwatem morskim. Decyzja Komisji o Zachowaniu Żywych Zasobów Morski Antarktyki (CCAMLR) ma uchronić dziewiczy ekosystem.

Powstaje największy na świecie morski rezerwat
(www.flickr.com/photos/noaaphotolib)

Ochrona będzie obowiązywać 35 lat, ale naukowcy postarają się o jej przedłużenie. Na 72% morza o powierzchni 1,55 mln km kw. zostanie wprowadzony całkowity zakaz połowów. Na pozostałej części łowić kryl i ryby będą mogli jedynie naukowcy w celach badawczych.

To wyjątkowy obszar, który pozostał nienaruszony przez człowieka. Morze Rossa to m.in. dom połowy światowej populacji orek, 40% pingwinów Adeli czy 25% pingwinów cesarza. Prócz nich żyją w nim też foki, wieloryby i tysiące innych wyjątkowych gatunków zwierząt.

Dane zebrane z tego „żywego laboratorium” pomagają nam zrozumieć istotne zmiany, które teraz zachodzą na Ziemi. Morze Rossa jest dla ludzi o wiele bardziej znaczące jako nienaruszony ekosystem morski niż jako łowisko – czytamy w Positive News wypowiedź zaangażowanego w projekt amerykańskiego naukowca, Davida Ainley’a.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić