Pozaziemskie bakterie. Nieoczekiwane odkrycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Mikroorganizmy znaleźli Rosjanie. Teraz badają, czy mogą być groźne.

Obraz
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Żywe bakterie znajdowały się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kosmonauci znaleźli je na powierzchni rosyjskiego modułu. Podczas spacerów w przestrzeni kosmicznej rutynowo pobierają próbki z miejsc, gdzie gromadzą się odpady paliwowe.

Wymazy te ujawniły bakterie nieobecne podczas uruchomienia modułu ISS. Oznacza to, że pochodzą one z kosmosu, osadziły się na powierzchni zewnętrznej - mówi kosmonauta Anton Szkaplerow.

Rosjanie przywieźli bakterie na Ziemię, są one teraz dokładnie badane. Szkaplerow zapewnia, że drobnoustroje z kosmosu nie stanowią zagrożenia dla ludzi - informuje agencja TASS.

Obraz
© NASA

Na powierzchni ISS były również bakterie pochodzące z Ziemi. Przetrwały, chociaż przebywały przez 3 lata w próżni kosmicznej i były narażone na gwałtowne zmiany temperatury od -150 stopni do 150 stopni Celsjusza.

Zobacz także: NASA analizuje przekazane dane z sondy Cassini

Kilka lat temu na ISS odkryto 75 rodzajów ziemskich bakterii. Trafiły na pokład przez przypadek, kiedy naukowcy prowadzili testy nad zachowaniem różnych materiałów i przedmiotów w kosmosie. Anton Szkaplerow będzie dowódcą załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która 17 grudnia ma lecieć na orbitę.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie