Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bartosz Nowak
|
aktualizacja

Proste urządzenie uzdatni morską wodę do picia

32
Podziel się:

Brytyjscy naukowcy stworzyli grafenowe sito będące w stanie oczyścić wodę morską tak, by ta stała się zdatna do picia. Ich wynalazek może mieć przełomowe znaczenie dla milionów osób.

Proste urządzenie uzdatni morską wodę do picia
(Pixabay.com)

Naukowcy dokonali niebywałej rzeczy. Na uniwersytecie w Manchesterze udało się odpowiednio dopasować rozmiar "oczek", dzięki czemu sito z grafenu pozwalające na skuteczne filtrowanie soli z wody stało się faktem. Jego skuteczność ocenia się na 97% - informuje "CNN".

To przełom, na który czekano od lat. Autorzy są pewni, że wynalazek da się skalować na potrzeby przemysłu. Co ciekawe, grafenowe sito przyda się nie tylko w pozbywaniu się soli z wody.

Rozmiar otworów sita można bardzo precyzyjnie dostosowywać do potrzeb, dlatego może ono pomóc również w oczyszczaniu wody z różnych zanieczyszczeń - twierdzi jeden z autorów, prof. Rahul Nair.

Do 2025 roku 14 proc. światowej populacji ma mieć problem z dostępem do wody pitnej. Odkrycie Brytyjczyków to znaczący krok do przodu, by otworzyć nowe możliwości i zwiększyć efektywność odsalania wody. Dalsze badania mają wykazać, jak szybko i na jaką skalę będzie można zastosować nową technologię. Autorzy są jednak dobrej myśli.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
n
5 lata temu
oby to nie była kolejna kaczka medialna tak jak lekarstwo na raka.
fizyk
5 lata temu
A grafen nie będzie pękac i dostawać się do organizmu? Przecież wówczas jest rakotwórczy. E nieważne, przetestujemy na czarnych w Afryce.
joeval
5 lata temu
po kiego pieprzysz kretynizmy ? wyparowniki i odwrocona osmoza jest juz w uzyciu ponad 30 lat . ja pije wode morska na statku zrobiona w wyparowniku
realista
5 lata temu
tez mi odkrycie. od dawna istnieja systemy odsalania morskiej wody i usdatniania jej na wode pitna. problem nie jest w odsalaniu ale kosztach tej czynnosci. w grecji na wiekszosci wysp od dawna istnieja systemy pozyskiwania wody pitnej z morskiej gdyz w wiekszosci sa to wyspy skalne. redaktorek powinien dostac oskara za ten tytul, zwlaszcza powolujacy ze wreszcie rozwiazano problem ludzkosci hahahhaha
Admirał
5 lata temu
taa super rozwiazali problem ktory nie istnial bo wystarczy miec slonce troche materialu i odparowujemy wode sol zostaje na dolnej powierzni na gornej zbiera sie woda zdatna do picia jak daszek jest skosny to woda splywa do pojemnika a sol wywalasz do morza albo sprzedajesz
edd
5 lata temu
Super wynalazek. Jeżeli sitko nie przepuszcza większych cząstek niż woda to znaczy że jest septyczne (bakterie/wirusy są znacznie większe). Co prawda będzie przepuszczać inne substancje (np te trujące) ale nie można mieć wszystkiego
ja
5 lata temu
a jak się czyści takie "sita"? czy będą 1-razowe?
KIER PIK
5 lata temu
w Dubaju 100% wody pitnej uzyskuje się z odsalania wody morskiej robi się to na ogromna skale odkrycie Anglików to z rodzaju ciekawostek a nie zastosowań przemysłowych AMERYKA już jest odkryta
polak
5 lata temu
Pamietajcie i nie zapominajcie ! Polak Stworzył Grafen!!!
li
5 lata temu
Nieprawada,że brytyjscy,byli to radzieccy uczeni,teraz pracują nad wytworzeniem wody w proszku,która po zmieszaniu z wodą zamienia się w wodę.
zielona żabka
5 lata temu
Czy ktoś chce uwierzyć czy nie Ludzkości została wypowiedziana wojna przez koncerny. Czas otworzyć oczy sobie i bliskim. Choroby chemia i narastające zanieczyszczenie środowiska ma doprowadzić do depopulacji która już trwa. Nie takie patenty ukrywają w szafach. Pozdrawiam samodzielnie myślących.
SÓL
5 lata temu
NO I CO Z TEGO Z TEJ FILTRACJI ZOSTAJE SÓL KTÓRĄ WYRZUCA SIĘ DO ZIEMI A ONA Z POWROTEM PO JAKIMŚ CZASIE DALEJ TRAFI DO RZEK I MORZA.
nemo
5 lata temu
zróbcie wreszcie sztuczne skrzela aby można było nurkować bez butli !!!
jan
5 lata temu
zycze powodzenia, wytrwalosci i pragnienia dobra ludzkosci, gdyz jak to ostatnio bywa korporacje zarabiajace na wodzie pitnej zapewne kupia patent i schowaja go gleboko do sejfu bysmy przypadkiem nie ujzeli rozwiazania jakiegokolwiek problemu ludzkosci i tak bedzie w tymprzypadku. jak tego ludzkosc nie zrozumie w rozsadnie dajacej sie ocenic przyszlosci nie zostanie rozwiazany zaden (doslownie ZADEN) problm ludzkosci na @ogarnianiu@ ktorego obecnie zarabia chocby jedna wieksza korporacja, a jak to zrozumiemy, hmm coz, bedzie trzeba jakos im wypowiedziec wojne, sek w tym ze nie za bardz owiadomo jak.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić