Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Olga Wilk
|

Przełom w archeologii. Ekscytujące znalezisko 2 metry pod norweską ziemią

16
Podziel się:

Odkrycia dokonano w okręgu Østfold na południu Norwegii. Przy pomocy radaru archeolodzy dotarli do starożytnego cmentarzyska Wikingów.

Przełom w archeologii. Ekscytujące znalezisko 2 metry pod norweską ziemią
(iStock.com)

Dwa metry pod ziemią znaleziono m. in. łódź. Tradycyjny wikiński pogrzeb był zarezerwowany przede wszystkim dla osób tak ważnych jak wodzowie. Chociaż pochówki łodziowe były już odkrywane, znakomity stan nowego znaleziska stanowi ewenement, a archeolodzy są zgodni co do jego przełomowego charakteru.

Łódź ma długość około 20 metrów. Znaleziono ją na głębokości zaledwie 50 cm pod ziemią. Co ciekawe, jest świetnie zachowana, mimo że po pierwotnie pokrywającym ją kopcu nie ma już śladu. Na razie naukowcy nie są w stanie ocenić jej wieku - podaje "Science Alert".

To znalezisko jest niezmiernie ekscytujące - jak dotąd odkryto tylko trzy dobrze zachowane łodzie wikińskie, wykopane dawno temu. Ten statek ma ogromną wartość historyczną, ponieważ może być badany przy pomocy wszystkich nowoczesnych metod - mówi jeden z archeologów Knut Paasche.

Naukowcy nie zamierzają na razie wykopywać znaleziska. Chcą wcześniej stworzyć wirtualną mapę cmentarza. W sąsiedztwie łodzi odkryto siedem innych kopców oraz pozostałości pięciu długich domów.

Pochówek łodziowy nie występuje w odosobnieniu, ale jest częścią cmentarza stworzonego w taki sposób, by zamanifestować władze i wpływ - tłumaczy szef zespołu Lars Gustavsen.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Oglądaj też: Krzysztof Kolumb wcale nie odkrył Ameryki. Oto dowody
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
dz
4 lata temu
wiem, że poziom artykułów na tym portalu jest żenująca ale czy nie powracamy tu po to by dowiedzieć sę jakie znów głupoty redaktorzy zamieścili?A może na tym właśnie polega ich zadanie - pisanie głupot zbłędami logicznymi i często nawet ortograficznymi?
dfgj6y
4 lata temu
Tylko Hrabia Potocki!!
gfh
4 lata temu
Tylko Hrabia Potocki!!
pat01
4 lata temu
fake
bul
4 lata temu
a gdzie złoty pociąg?
okoń
4 lata temu
na czym polega przełom? i jak to znaleziono 2m a potem ze 50 cm heheh serio? kto to pisze ? żenada jest ale beka też dzieki hahaha
bemben
4 lata temu
było 2 metry jest 50 cm, szabrownicy nie próżnują.
centymetry me...
4 lata temu
50 cm pod ziemią jest łódź, która jest pod nią 2 metry, ma ona 20 metrów i pierdylion lat choć niewiadomo, bo to dopiero się okaże, czy ona tam jest, jak się ją wkopie z tych 20 metrów i zbada te 50 cm desek, które zmieszczą się na stole o wymiarach 2 na 2 metry.
P8
4 lata temu
Przełom to zapewne dlatego,że 2 metry to 50cm.To jest odkrycie rzeczywiście.
z
4 lata temu
Niech się cieszą,bo takich wikingów to już nie będzie...
df
4 lata temu
"starożytnego cmentarzyska Wikingów" - Czy autor wie, kiedy skończyła się starożytność i kiedy była epoka Wikingów?
babed
4 lata temu
Ludzie nauczcie sie pisac w tytule 2 metry w artykule ,,zaledwie 50 cl" Wy chyba nie macie mózgu, czy wy w ogole podchodzicie powaznie do swojej pracy? bo takim ,,dziennikarstwem" to mozecie sobie 4 litery podetrzec. Zmieniam poczte
kolo
4 lata temu
A ciekawe ile kobitek wraz z łodzię sasypano?Pochówek łodziowy i ludziowy.
Janko
4 lata temu
Kopaczka "tylko" na metr szukała i nie znalazła ..
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić