Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Radosław Opas
Radosław Opas
|

Arktyka się pali. Ponad sto ogromnych pożarów w ciągu kiku tygodni

144
Podziel się:

Od początku czerwca na terenach Arktyki wybuchło ponad sto intensywnych pożarów. Światowa Organizacja Meteorologiczna alarmuje, że ogień uwolnił do atmosfery aż 50 megaton dwutlenku węgla.

TALKEETNA, AK - JULY 03: A helicopter passes by as smoke rises from a wildfire on July 3, 2019 south of Talkeetna, Alaska near the Gorge Parks Highway. Alaska is bracing for a dangerous fire season with record warm temperatures and dry conditions in parts of the state. (Photo by Lance King/Getty Images)
TALKEETNA, AK - JULY 03: A helicopter passes by as smoke rises from a wildfire on July 3, 2019 south of Talkeetna, Alaska near the Gorge Parks Highway. Alaska is bracing for a dangerous fire season with record warm temperatures and dry conditions in parts of the state. (Photo by Lance King/Getty Images) (Getty Images, Lance King / Contributor)

Najbardziej dotkliwe pożary wydarzyły się na Alasce i Syberii. Eksperci twierdzą, że niektóre z nich były wielkości 100 tys. boisk piłkarskich. Największy ogień odnotowano w Ontario, w Kanadzie. Ewakuowanych zostało też 2,5 tys. mieszkańców indiańskiego rezerwat Pikangikum niedaleko miasta Red Lake.

Od początku czerwca jesteśmy w Arktyce świadkami bezprecedensowych pożarów. To bezprecedensowy pod względem intensywności i nienotowany w tej strefie fenomen - powiedziała Clare Nullis, rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

Przyczyną są wysokie temperatury. Na Alasce odnotowano, że tegoroczny czerwiec był najgorętszy w historii. Temperatury wynosiły nawet do 32 stopni Celsjusza. Na Syberii przekroczona o 10 stopni Celsjusza została średnia temperatura z lat 1981-2010. Powodowało to, że niemal każdego dnia samoistnie wybuchały tam niekontrolowane pożary – donosi agencja Reutera.

Pożary nie wybuchają tam na obszarach zalesionych, jak to się dzieje latem w innych częściach Europy, lecz na wysychającej powierzchni wiecznych lodów - wyjaśniła Clare Nullis. Dziewicza przyroda Alaski jest bardzo wrażliwa i nagrzewa się szybciej niż w innych regionach - wyjaśniła Clare Nullis.

Zobacz także: Zobacz też: Renifery są już tak głodne, że jedzą wodorosty

Ogień powoduje ogromne zmiany w klimacie. Meteorolodzy donoszą, że przez czerwcowe pożary na kole podbiegunowym, do atmosfery dostało się nawet 50 megaton dwutlenku węgla. Paląca się tereny na Arktyce powodują też przyspieszenie procesu topnienia się pokrywy lodowej. Uwalnia się przy tym metan, czyli gaz mający duży wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(144)
meg
3 lata temu
pokażcie zdjęcia... wtedy uwierzę
Doic
3 lata temu
Kto zaplaci za emisje CO2?
grocisko
3 lata temu
hmmm - a jak nie było ludzi to nie było pożarów??? były i to znaczenie większe nie mówiąc już o wulkanach... Niech naukowcy walną się w czoło.. To samo jest straszenie hodowlami zwierząt... Przecież wieki temu zwierząt na ziemi było zdecydowanie więcej niż teraz..... Wpadamy z jednej skrajności w drugą
miki
3 lata temu
Co ty palisz chłopie............
Papa
3 lata temu
Od kiedy Arktyka jest na Syberii czy na Alasce , bo tego nie rozumiem. Bo jeśli tam się znajduje to co jest w miejscu Arktyki. Jak każdy wie (większość) to pustynia lodowa to co ma się tam palić
men
3 lata temu
Tacy eksperci jak z koziej d-py trąba ....
tęperaturra t...
3 lata temu
że lut się pali gdyż albowiem za mało piniędzy przeznacza się dla 'ekologów'
Siwy
3 lata temu
32 stopnie ciepła !!! Toż to nawet beton by się zapalił!
tyr
3 lata temu
50 megaton CO2 to jedno duże miasto w ciągu roku wydala. Ferment sieją, bo ludzie nie znają takich danych.
bogdan19734
3 lata temu
Arktyka się pali/A co mnie obchodzi mieszkam w Holandii.Wy w Polsce to nic nam nie zrobi ten pozar.
ninka
3 lata temu
cieplo bedzie
Tr
3 lata temu
spoko metan się wypala, metan to najgorszy gaz cieplarniany i dlatego dobrze że się pali.
Mario
3 lata temu
Wg ekologów spalanej biomasy nie wlicza się do emisji CO2, bo to nie jest paliwo kopalne.
ww
3 lata temu
samo się nie zapaliło
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić