Natalia Bogucka| 

Psy potrafią wywęszyć raka płuc. I to z 97-procentową dokładnością

74

Trzy wyszkolone psy rasy beagle udowodniły, że są w stanie za pomocą węchu wykryć raka płuc. Zdaniem naukowców może to być przełom, który pomoże w opracowaniu bezpiecznych, skutecznych i niedrogich testów wykrywających chorobę.

Psy potrafią wywęszyć raka płuc. I to z 97-procentową dokładnością
(iStock.com)

Szkolenie psów zajęło 8 tygodni. Po tym czasie beagle były w stanie z 97-procentową dokładnością odróżnić próbki krwi pobrane od pacjentów z rakiem płuc od próbek osób zdrowych.

Wszystkie były ustawione na wysokości nosa psów. Zwierzęta wchodziły do pokoju, wąchały i siadały, gdy rozpoznały chorobę. Gdy nie wyczuwały nowotworu, omijały próbkę.

Wyniki badania opublikowano w lipcowym wydaniu czasopisma "The Journal of the American Osteopathic Association". Naukowcy zapowiadają, że kończą kolejny etap badań, w którym psy wykrywają nowotwory płuc, piersi oraz jelita grubego przy pomocy próbek z powietrzem wydychanym przez pacjentów. Sugerują, że przy tej metodzie czworonogi są równie skuteczne.

To jednak nie koniec badań. Naukowcy z Lake Erie College of Osteopathic Medicine w Pensylwanii zamierzają przeprowadzić kolejny etap. Ma on polegać na wyizolowaniu z próbek poszczególnych substancji, by psy mogły potem odkryć związki towarzyszące nowotworom. Celem badań ma być opracowanie łatwo dostępnego testu wykrywającego raka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Chroń się przed rakiem. Zmień swoje nawyki
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić