Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
Aldona Brauła
|

Rafy koralowe umierają. Naukowcy wyliczyli, kiedy znikną

10
Podziel się:

Badania naukowe pokazują, że rafy koralowe mogą zniknąć do 2100 roku. Eksperci przewidują, że ocieplenie oceanów i wzrost poziomu mórz może mieć niszczycielski wpływ na ekosystem i doprowadzić do katastrofy.

Rafy koralowe umierają. Naukowcy wyliczyli, kiedy znikną
(Instagram.com, Brett Monroe Garner)

Według nowych zmiany klimatu mogą zniszczyć prawie wszystkie siedliska raf koralowych na świecie do 2100 roku. Pomimo regularnie podejmowanych wysiłków, aby je ratować, globalne ocieplenie i coraz wyższy poziom mórz sprawiają, że koralowce powoli znikają.

Rafa koralowa wkrótce zniknie z naszej planety

Do 2100 roku. Wygląda to dość ponuro. Większość siedlisk będzie zniszczona - powiedziała w oświadczeniu Renee Setter, biogeograf z University of Hawaii w Mānoa.

Naukowiec swoje odkrycia przedstawiła na dorocznym spotkaniu Ocean Sciences. Setter i jej koledzy wykonali symulację oceanów, w których obecnie istnieją rafy koralowe. Na postawie prognoz temperatury, zakwaszenia wody, siły fal, zanieczyszczenia i połowów ustalono jak będzie wyglądać sytuacja koralowców.

Zobacz także: Zobacz także: Jasne kręgi wokół australijskiej rafy

Odkryto, że do 2100 r. prawdopodobnie nie zostanie żadne siedlisko. Istnieje mała szansa, że w kilku miejscach niewielka ilość rafy zostałaby ocalona m.in. na wybrzeżu Kalifornii Dolnej w Meksyku i w Morzu Czerwonym.

Badania wskazują, że koralowce są najbardziej podatne na zmiany spowodowane emisją gazów cieplarnianych, za które jest odpowiedzialny człowiek. Gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla, zatrzymują ciepło w atmosferze, zwiększając temperatury oceanów. A kiedy dwutlenek węgla miesza się z wodą oceaniczną, powstałe reakcje chemiczne powodują, że woda staje się bardziej kwaśna.

Połączenie ocieplenia mórz i zakwaszenia oceanów zagraża rafom koralowym na całym świecie. Oprócz zmian klimatu rafom koralowym zagrażają również nielegalne połowy, zanieczyszczenie wody, a także rozbudowa nabrzeży i niszczycielska działalność człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Maria
3 lata temu
Odpowiedź na tytuł artykułu.Naukowcy nie wyliczyli ile lat zajęłoby usuwanie szkòd wyrządzonych poprzez człowieka?Może warto walczyć o to by rafy nie zniknęły?Są cudem natury!
barTU 23
3 lata temu
naukowcy wiedzą jak to jest zrobione...więc to pogłębiają.. normalnie. skoro instrukcja mówi co zrobić instrument dostosowuje się do poleceń
słuchajta
3 lata temu
Polipy zdychają z głodu, bo morza są przełowione i nie narasta żarełko na bazie rybich odchodów. A świat toleruje (a nawet sprzyja) procederowi nielegalnych połowów na skale globów, o czym mówi telewizja.
Oui
3 lata temu
I LOVE GLOBAL WARMING
Aj Waj!
3 lata temu
Spoko ludziska, przecież natura jest nieśmiertelna a zasoby niewyczerpane, nikt nam nie będzie mówił co można a czego nie... Na tym co pozostanie po ludzkiej cywilizacji wypasą się całe pokolenia szczurów i karaluchów. Kiedy zwolnią się nisze ekologiczne zajmowane przez człowieka machina ewolucji ruszy pełną parą!
Marek
3 lata temu
No to na jaki podatek mam sie przygotowac? No i dlaczego do 2100 a nie do 2150 albo do 2075 roku? Ano dlatego, ze oni chca pieniadze teraz na "dalsze badania i na ratowanie" a za 100 lat i tak nikt nie bedzie o tych bzdurach pamietal. To ja wyliczylem, ze w 2250 roku w Ziemie uderzy kometa, ktora dzisiaj jest na drugim koncu galaktyki (bo kto zapyta skad wiem, na jakiej podstawie to wyliczylem, jak daleko jest do tego konca galaktyki, itd, itp?) i aby temu zapobiec, juz dzisiaj potrzebujemy 75 miliardow dolarow na zorganizowanie wyprawy w celu zmiany trajektorii lotu komety, albo na jej zniszczenie zanim walnie. Pieniadze prosze wplacac na fundusz Kometa, nr konta ........
juty
3 lata temu
a co na to Gretynka?
Jwno
3 lata temu
Grecie zameldowac.Pomoze
Ciekawy:
3 lata temu
Nie rozumiem wpływu "wzrostu poziomu mórz".
Miejska
3 lata temu
A mnie sasiadka truje czarnym dymem z komina i co? Nikt nikt tym sie nie zajmuje. Wiec co dopiero rafy koralowe.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić