Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Ranking miast Mercer 2018. W Wilnie, Pradze i Budapeszcie żyje się lepiej niż w Warszawie

26

W zestawieniu znalazły się tylko dwa polskie miasta. Oba uplasowały się na końcu pierwszej setki.

Ranking miast Mercer 2018. W Wilnie, Pradze i Budapeszcie żyje się lepiej niż w Warszawie
(flickr.com, Juan Salmoral)

Najlepszym miastem pod względem jakości życia został uznany Wiedeń. Stolica Austrii otrzymała ten tytuł już 9. raz z rzędu. Tuż za nią plasuje się szwajcarski Zurych, Auckland z Nowej Zelandii i niemieckie Monachium. Pierwszą piątkę zamyka kanadyjskie Vancouver.

Wiedeń zdobył najwięcej punktów w kategoriach określających jakość życia. Eksperci sprawdzali m.in. jaki jest poziom przestępczości, czy występuje cenzura mediów oraz skalę zanieczyszczenia powietrza. W każdym mieście oceniali także dostęp do kin, teatrów i restauracji. Miasta zdobywały również punkty za to, jak radzą sobie z korkami ulicznymi.

Polskie miasta wypadły w zestawieniu blado. Świadczy o tym sam fakt, że na 231 pozycji znajdziemy w rankingu tylko dwie miejscowości z kraju nad Wisłą. Warszawa uplasowała się na 82. miejscu, a Wrocław zamyka pierwszą setkę.

Jak plasują się inne europejskie miasta? Silną reprezentację w rankingu mają Niemcy. Obok wspomnianego wcześniej Monachium w pierwszej dwudziestce znajdziemy Düsseldorf (6. Miejsce), Frankfurt (7.) Berlin (13.) i Hamburg (19.). Lepiej od Warszawy wypadają też miasta, z którymi stolica Polski mogłaby konkurować. Dublin znalazł się na 34. miejscu, Praga na 69., a Budapeszt na 76. Warszawę wyprzedzają także Bratysława (80. miejsce) i Wilno (81.). Najgorzej w Europie wypadają Mińsk (188. miejsce) i gruzińskie Tbilisi (187.).

Zobacz także: Zobacz także: Uwielbiamy Czechów, a nienawidzimy.. Zobacz najnowszy ranking!

*Ranking jest przygotowywany już od 20 lat. *Tworzą go eksperci z firmy konsultacyjnej Mercer. Miasta są oceniane w 10 kategoriach. Wśród nich są m.in. edukacja, transport, rekreacja, środowisko polityczne i społeczne oraz opieka zdrowotna i infrastruktura sanitarna.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić