Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Rekord zimna w Finlandii

112

38,7 stopni na minusie. Taką temperaturę odnotowano w niedzielę nad ranem w miejscowości Sodankyla. To najniższa temperatura jaką zarejestrowano tej zimy w Finlandii. Meteorolodzy przewidują, że rekord nie utrzyma się długo.

Rekord zimna w Finlandii
(East News)

W przyszłym tygodniu będzie jeszcze zimniej. Wpłynąć na to mają masy arktycznego powietrza, które zgromadziły się nad Finlandią i północno-wschodnią częścią Europy. Wkrótce w najzimniejszych częściach kraju termometry mogą wskazać nawet minus 40 stopni C.

"Święto mrozu" odwołane. Tradycyjne święto, które następuje po tzw. „dniach mrozu” zostało odwołane w Kuopio. Władze miasta uznały, że impreza może odbyć się, jeśli temperaturę nie spadnie poniżej minus 20 stopni C., tymczasem w Kuopio odnotowano minus 25 st. C. Uczucie mrozu potęguje wiatr.

Alert pogodowy. Do niedawna ostrzeżenia o wyjątkowo niskich temperaturach obejmowały Laponię. Teraz zostały rozszerzone na resztę kraju. W najbliższych dniach temperatura na południu Finlandi ma wahać się od minus 20 do minus 30 stopni C. Na północy średnia ta ma wynosić od minus 30 do minus 40 stopni C.

Minus 40 st. C. to jeszcze nic. W Finlandii podobne temperatury nie są niczym nadzwyczajnym. Dwa lata temu granica 40 stopni C. na minusie została przekroczona. Najniższa odnotowana w kraju temperatura to minus 51,5 st C. Miało to miejsce w Laponii w 1999 roku.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Padł nowy rekord zimna. Jak Polacy radzą sobie z niskimi temperaturami?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić