W.B.| 

Rewolucyjna metoda walki z koronawirusem? Czesi wprowadzają "inteligentną kwarantannę"

500
Podziel się:

Czesi szukają innowacyjnych sposobów na poradzenie sobie z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Zainspirowani sukcesem Korei Południowej, nasi sąsiedzi postanowili wprowadzić w swoim kraju testy "inteligentnej kwarantanny".

Inteligentna kwarantanna rewolucyjnym rozwiązaniem
Inteligentna kwarantanna rewolucyjnym rozwiązaniem (Getty Images, Lukas Kabon)

Czechy walczą z szalejącym koronawirusem. Dynamika rozwoju choroby w ich kraju jest bardzo podobna do sytuacji w Polsce. Do tej pory w Czechach stwierdzono 2942 przypadki, z czego 23 okazały się śmiertelne. 25 osób udało się wyleczyć.

Rząd czeski przedłużył panujące restrykcje. Zakaz funkcjonowania szkół, wybranych sklepów, restauracji czy instytucji kultury będzie obowiązywał przynajmniej do 11 kwietnia. W kraju należy również zachowywać przynajmniej dwumetrowy odstęp pomiędzy osobami, zabronione jest natomiast gromadzenie się w więcej niż 2 osoby.

Innowacyjna metoda walki z koronawirusem

Premier Andrej Babisz planuje zniesienie tych ograniczeń, jeżeli powiodą się innowacyjne testy w kraju. Mają one polegać na wprowadzeniu "inteligentnej kwarantanny". Jest to system, który na specjalnej mapie będzie pokazywać miejsca przebywania osoby, u której stwierdzono koronawirusa. Dane mają być dostępne do pięciu dni wstecz i mają pomóc innym osobom stwierdzić lub wykluczyć potencjalny kontakt z zarażonym. Dostarczane one będą dzięki bankom oraz operatorom komórkowym.

Wzorowano się na Korei Południowej. System "inteligentnej kwarantanny" z powodzeniem funkcjonował na obszarze Korei Południowej, która dla wielu państw na świecie stała się wzorem walki z koronawirusem poprzez stosowane na terenie tego kraju metody. Podobne rozwiązania stosowano również w Singapurze oraz Hongkongu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić