Wróć na
W.B.
|
aktualizacja

Rewolucyjna metoda walki z koronawirusem? Czesi wprowadzają "inteligentną kwarantannę"

279
Podziel się

Czesi szukają innowacyjnych sposobów na poradzenie sobie z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Zainspirowani sukcesem Korei Południowej, nasi sąsiedzi postanowili wprowadzić w swoim kraju testy "inteligentnej kwarantanny".

Inteligentna kwarantanna rewolucyjnym rozwiązaniem
Inteligentna kwarantanna rewolucyjnym rozwiązaniem (Getty Images, Lukas Kabon)
bCIcYgSZ

Czechy walczą z szalejącym koronawirusem. Dynamika rozwoju choroby w ich kraju jest bardzo podobna do sytuacji w Polsce. Do tej pory w Czechach stwierdzono 2942 przypadki, z czego 23 okazały się śmiertelne. 25 osób udało się wyleczyć.

Rząd czeski przedłużył panujące restrykcje. Zakaz funkcjonowania szkół, wybranych sklepów, restauracji czy instytucji kultury będzie obowiązywał przynajmniej do 11 kwietnia. W kraju należy również zachowywać przynajmniej dwumetrowy odstęp pomiędzy osobami, zabronione jest natomiast gromadzenie się w więcej niż 2 osoby.

Innowacyjna metoda walki z koronawirusem

Premier Andrej Babisz planuje zniesienie tych ograniczeń, jeżeli powiodą się innowacyjne testy w kraju. Mają one polegać na wprowadzeniu "inteligentnej kwarantanny". Jest to system, który na specjalnej mapie będzie pokazywać miejsca przebywania osoby, u której stwierdzono koronawirusa. Dane mają być dostępne do pięciu dni wstecz i mają pomóc innym osobom stwierdzić lub wykluczyć potencjalny kontakt z zarażonym. Dostarczane one będą dzięki bankom oraz operatorom komórkowym.

bCIcYgTb

Wzorowano się na Korei Południowej. System "inteligentnej kwarantanny" z powodzeniem funkcjonował na obszarze Korei Południowej, która dla wielu państw na świecie stała się wzorem walki z koronawirusem poprzez stosowane na terenie tego kraju metody. Podobne rozwiązania stosowano również w Singapurze oraz Hongkongu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCIcYgTC
KOMENTARZE
(279)
Mag
3 miesiące temu
Dzięki koronawirusowi znakomicie rozwiną się techniki inwigilacji obywateli. Nie żeby one nie istniały wcześniej, ale teraz ludzie się bez szemrania na to zgodzą. Koronawirus minie a inwigilacja (w świetle prawa) pozostanie. Nasza cywilizacja zmierza w stronę takiego totalitaryzmu, o którym Stalin nawet nie marzył.
teraz wiecie
3 miesiące temu
trzeba było wyprzedzać myśleniem-a wystarczyło w lutym uziemic samoloty i zamknąć granice synchronicznie na całym Śiwecie na 2 tygodnie. dzisiaj byłby już spokój.
gość
3 miesiące temu
pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem wykryto w Europie 24 stycznia,wtedy trzeba było zamknąć granice,odwołać loty itp a przez półtora miesiąca zrobiła się tragedia
bCIcYgTD
Fggh
3 miesiące temu
A chinach, tajwanie, Korei, teraz Austri do sklepu tylko w maseczkach zeby nie chuchac, dmuchac na innych , na towar u nas rekawiczki!
Gość
3 miesiące temu
Ludzie uważają się za istoty mądrzejsze od zwierząt,a teraz sami pokazuja,że się co do tego mylą bo zwierzę gdy coś mu zagraża chowa się, trzyma dystans,obserwuje i wychodzi gdy niebezpieczeństwo minie, a ludzie jakby mózgów nie posiadali nagle teraz mają najwięcej potrzeb robienia zakupów rzeczy drugiej potrzeby (bez których można się obyć bądź zakupić przez internet) i odebrać z paczkomatu bądź poprosić kuriera o pozostawienie przed drzwiami mieszkania bez kontaktu. Teraz nagle wszyscy czują większą potrzebę spacerowania (normalnie zmęczeni po pracy siedzieliby w domach) i jak słyszę teksty "a tamten wyszedł ten wyszedł tam ktoś szedł to co ja mam w domu siedzieć?" Gdyby każdy spojrzał na siebie pomyślał o bliskich,bezpieczeństwie może nie tyle swoim co innych ludzi swoich bliskich przede wszystkim i przesiedział ile się da ten okres w domu wyglądało by to całkiem inaczej. A da się bo ja osobiście staram się tak robić,zakupy robię raz w tygodniu porządne,żeby ograniczyć je do minimum,siedzimy w domu,w ładna pogodę można wyjść na balkon,wziąć gry planszowe pograc,obejrzeć coś razem,nawet z psami wychodzę minimalnie bo tylko 3razy dziennie (mimo posiadania młodego psiaka który uczy się czystosci) i da się naprawdę się da wystarczy chcieć.Za niestosowanie się i łażenie bez potrzeby itd powinny być surowe kary dla przykładu i wtedy może ludzie by się opamiętali bo prośba to do człowieka nic nie dociera.
Najnowsze komentarze (279)
rsz
3 miesiące temu
TVN telewizja resortowa
MAREK
3 miesiące temu
Sluchajcie tylko stacji POLSAT chyba wiecie kto jest jej wlascicelem hahahaha
czekista
3 miesiące temu
I slusznie. Kwarantanna dla inteligentnych, nawet jezeli glupi. Dla innych wiadomo.......
antenka
3 miesiące temu
W Polsce operator telefonii nie przekaże danych z lokalizacji wstecz. Możliwa jest lokalizacja bieżąca,a co ciekawe, zgodnie z UKE tylko podczas wykonywania połączenia, co przez operatorów i służby jest obchodzone,ale...dokładność tych danych jest taka jak zasięg bts-a więc wychodząc do sklepu, czy nawet poruszanie się po osiedlu nie zmieni lokalizacji telefonu ( nie osoby a urządzenia o czym większość zapomina) Jedynym skutecznym wyjściem jest zakładanie obroży, dokładnie takich samych jak mają zakładani skazani.
sfg
3 miesiące temu
totalna inwigilacja
EKOLOG
3 miesiące temu
Ludzie skąd u was tyle nienawiści. Zostawcie biedne malutkie wirusiaczki w spokoju. Niech sobie żyją jak korniki w puszczy białowieskiej.To też stworzenie Boże.
witek
3 miesiące temu
czy przewidują selekcję na rampie?
ccc
3 miesiące temu
Przed hipermarketami zdarzają się kolejki, narysować kreski co 2 metry.
bCIcYgTv
niki
3 miesiące temu
Jak sie zabierze za to nasza władza to bedziemy mieć większą inwigilację niż w chinach. To juz raz przerabiane było pozwolę sobie przypomnieć - po zamachach 11 wrzesnoia w USA, zbudowano najwiekszy system szpiegowania obywateli na całym świecie.
j23
3 miesiące temu
BIG DATA - mówiłem o tym miesiąc temu. Kto jest doradcą rządzących?
kos
3 miesiące temu
a u nas muszą się odbyć w ustalonym terminie wybory - najlepszy sposób , aby się pobyć władzy w tych trudnych czasach
mmar
3 miesiące temu
po co piszecie tak głupie komentarze, czy Wy tego nie czytacie!
ak001
3 miesiące temu
Proponuję, aby najpierw rząd ujawnił faktyczną skalę problemu. Potem NAPRAWDĘ zamknął granice i wpuścił te 2 miliardy złotych podarowane TVPiS na zakup środków ochrony dla szpitali i zwykłych ludzi. Za nieprzestrzeganie kwarantanny powinna być bezwzględna kara pozbawienia wolności. Taka sama jak za usiłowanie morderstwa. I tyle!
Paweł
3 miesiące temu
Ktoś mi mówił, że to jest kolejną próba kontroli nad społeczeństwem, większa niż w ZSRR, większa niż ZSRE.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić