REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 42 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla20.06.19 (15:04)

Rolnicy alarmują. Dramatyczna susza. "Rośliny wysychają na pniu"

Sygnały o dramatycznej sytuacji związanej z ogromną suszą napływają od polskich rolników. Rośliny dosłownie wysychają na polach. Żniwa ruszą najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu. Wielkopolska Izba Rolnicza wzywa rolników, by już teraz szacowali straty.
Bene_A / iStock.com

Plony nie dojrzewają, tylko dosłownie wysychają na polach. Na terenie całego kraju rolnicy zmagają się z upałami sięgającymi 35 stopni Celsjusza i przeciągającą się suszą.

W Wielkopolsce sytuacja jest tragiczna. Z powodu ogromnej suszy rośliny na polach, np. rzepak i jęczmień ozimy, nie wykształca ziaren.

REKLAMA

Woda odparowuje nie tylko ze słabych gleb, ale także tych klas IV i III. Wysokie temperatury przyspieszają zmiany w roślinach, które nie tyle dojrzewają, co po prostu wysychają "na pniu" - alarmuje Wielkopolska Izba Rolnicza.

Żniwa w Wielkopolsce mogą rozpocząć się już w czerwcu. Tak wynika z lustracji pól wykonanej przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Dlatego ważne jest, żeby rolnicy oszacowali straty w uprawach jeszcze przed zbiorami - wyjaśnia WIR.

Zobacz też: Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Przypominamy, że obowiązujące prawo nie pozwala na szacowanie strat u rolników, którzy nie złożyli stosownego wniosku w urzędzie gminy - przestrzega samorząd rolniczy.

Rząd może udzielić rolnikom nadzwyczajnego wsparcia. Niezależnie od standardowych form pomocy dla rolników, w przypadku wystąpienia szczególnie dotkliwej klęski rządzący mogą wspomóc uprawy, które ucierpiały najbardziej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij