Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Rosja. Naukowiec aresztowany w Moskwie. Jest podejrzany o zdradę

11

Sąd w Moskwie uwięził w areszcie domowym 77-letniego Siergieja Meszeriakowa. To trzeci naukowiec z Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Budowy Maszyn w Rosji, którego ojczyzna oskarża o zdradę.

Wiktor Kudriawcew, współpracownik Siergieja Meszeriakowa, jest w areszcie od lipca 2018 r.
Wiktor Kudriawcew, współpracownik Siergieja Meszeriakowa, jest w areszcie od lipca 2018 r. (PAP, EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Do 3 września nie wyjdzie z domu. Moskiewski sąd rejonowy zamknął naukowca Siergieja Meszeriakowa w areszcie domowym w związku z podejrzeniem o zdradę stanu. 77-latek jest pod kluczem od 4 lipca, ale agencje prasowe w Rosji poinformowały o decyzji sądu dopiero teraz.

Kilka dni po aresztowaniu policja przeszukała dom naukowca. Meszeriakow był pracownikiem Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Budowy Maszyn. Prokuratura nie zdradza, o co dokładnie jest oskarżony, zasłaniając się dobrem śledztwa. W swoim ostatnim wystąpieniu w kwietniu br. Meszeriakow zwracał uwagę na wycieki z sowieckich satelitów z lat 70., które zagrażają pracownikom stacji kosmicznej - informuje BBC.

Te śmieci zostały wyrzucone przez nasze pojazdy, a zatem Rosja ma obowiązek je monitorować - podkreślił naukowiec.

Jest trzecim aresztowanym naukowcem. Najprawdopodobniej zatrzymanie Meszeriakowa ma związek z aresztowaniem i oskarżeniem o zdradę stanu 75-letniego Wiktora Kudriawcewa w 2018 r. Naukowiec miał według prokuratury przekazywać tajne materiały o wykorzystaniu technologii hipersonicznej w rakietach Avangard i Dagger belgijskiemu Instytutowi Hydrodynamiki Von Karmana. Na początku lipca zatrzymano również innego pracownika Instytutu, Romana Kowalewa.

Organizacje praw człowieka uważają ich za więźniów politycznych. Rosyjskie Stowarzyszenie Memoriał i obrońca Kudriawcewa twierdzą, że 75-letni naukowiec z Rosji nie miał dostępu do tajnych informacji, współpraca z zachodnimi naukowcami została zatwierdzona przez rząd federalny, a raporty na temat wyników badań były publicznie dostępne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić