Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Rosja się nie wycofa. Zawieszenia broni nie będzie

264

We wtorek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odrzucił wezwania do zawieszenia broni. Polityk jest przeciwny zatrzymania wspieranej przez Rosję ofensywy syryjskiej w Idlib w północno-zachodniej Syrii.

Atak w prowincji Idlib (zdjęcie archiwalne).
Atak w prowincji Idlib (zdjęcie archiwalne). (East News, ANAS AL-DYAB/AFP)

We wtorek Siergiej Ławrow odrzucił pomysł zawieszenia broni. Szef rosyjskiej dyplomacji odpowiedział na wezwania ONZ w sprawie natychmiastowego zaprzestania działań w Syrii

To kapitulacja przed terrorystami, a nawet nagroda za ich działania naruszające międzynarodowe traktaty i liczne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział Siergiej Ławrow.

Ławrow nie chce zaprzestania działań w Syrii. Oskarża także niektóre rządy o "chęć usprawiedliwienia oburzających działań radykalnych i terrorystycznych ugrupowań".

W przeciwnym razie trudno byłoby wytłumaczyć upomnienia dotyczące możliwości zawarcia porozumień pokojowych z bandytami - dodał, odnosząc się do sytuacji w prowincji Idlib.

Od tygodni w Idlib trwa ofensywa syryjskich żołnierzy wspieranych przez Rosję. Konflikt z rebeliantami, działającymi wspólnie z Turcją doprowadził do ucieczki setek tysięcy ludzi. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża z siedzibą w Genewie stwierdził, że jest głęboko zaniepokojony sytuacją cywilów uciekających przed walką.

To najgorsza fala przesiedleń, jaką widzieliśmy podczas konfliktu w Syrii. W trudnych zimowych warunkach w Idlib widzimy ludzi uwięzionych, odizolowanych i pozbawionych możliwości poradzenia sobie samodzielnie. Jest to całkowicie nie do przyjęcia - powiedział Fabrizio Carboni, dyrektor Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża na Bliski i Środkowy Wschód.

ONZ wezwało do natychmiastowego zaprzestania działań. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że planuje zorganizować szczyt 5 marca z udziałem przywódców Rosji, Francji i Niemiec w związku z eskalacją konfliktu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić