Wróć na
Aldona Brauła
|

Rosja się nie wycofa. Zawieszenia broni nie będzie

0
Podziel się

We wtorek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odrzucił wezwania do zawieszenia broni. Polityk jest przeciwny zatrzymania wspieranej przez Rosję ofensywy syryjskiej w Idlib w północno-zachodniej Syrii.

Atak w prowincji Idlib (zdjęcie archiwalne).
Atak w prowincji Idlib (zdjęcie archiwalne). (East News, ANAS AL-DYAB/AFP)
bCGNJGtN

We wtorek Siergiej Ławrow odrzucił pomysł zawieszenia broni. Szef rosyjskiej dyplomacji odpowiedział na wezwania ONZ w sprawie natychmiastowego zaprzestania działań w Syrii

To kapitulacja przed terrorystami, a nawet nagroda za ich działania naruszające międzynarodowe traktaty i liczne rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - powiedział Siergiej Ławrow.

Ławrow nie chce zaprzestania działań w Syrii. Oskarża także niektóre rządy o "chęć usprawiedliwienia oburzających działań radykalnych i terrorystycznych ugrupowań".

bCGNJGtP

W przeciwnym razie trudno byłoby wytłumaczyć upomnienia dotyczące możliwości zawarcia porozumień pokojowych z bandytami - dodał, odnosząc się do sytuacji w prowincji Idlib.

Od tygodni w Idlib trwa ofensywa syryjskich żołnierzy wspieranych przez Rosję. Konflikt z rebeliantami, działającymi wspólnie z Turcją doprowadził do ucieczki setek tysięcy ludzi. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża z siedzibą w Genewie stwierdził, że jest głęboko zaniepokojony sytuacją cywilów uciekających przed walką.

To najgorsza fala przesiedleń, jaką widzieliśmy podczas konfliktu w Syrii. W trudnych zimowych warunkach w Idlib widzimy ludzi uwięzionych, odizolowanych i pozbawionych możliwości poradzenia sobie samodzielnie. Jest to całkowicie nie do przyjęcia - powiedział Fabrizio Carboni, dyrektor Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża na Bliski i Środkowy Wschód.

ONZ wezwało do natychmiastowego zaprzestania działań. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że planuje zorganizować szczyt 5 marca z udziałem przywódców Rosji, Francji i Niemiec w związku z eskalacją konfliktu.

bCGNJGtV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCGNJGuq
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić