aktualizacja 

Rosja. Zwierzę sprzed 30 tysięcy lat odnalezione na Syberii

89

W Rosji znaleziono zwierzę, które wyginęło około 10 tysięcy lat temu. Organizm, na który natrafiono na Syberii, jest świetnie zachowany. Samicę lwa jaskiniowego znaleźli naukowcy z Rosji i Japonii.

Rosja. Zwierzę sprzed 30 tysięcy lat odnalezione na Syberii
(East News, pranodhm)

Znaleziony lew jaskiniowy posiada mięśnie i organy wewnętrzne. Naukowcy dokonali odkrycia w lipcu ubiegłego roku w Republice Sacha (Jakucja) na północnym wschodzie Syberii, ale o poinformowali o tym dopiero teraz.

Lew jaskiniowy ma ok. 40 cm długości i waży ok. 800 gramów. To najprawdopodobniej samica, która zginęła w młodym wieku. Badania wykazały, że żyła ok. 30 tysięcy lat temu. Naukowcy zrobili tomografię komputerową i stwierdzili, że lew nadal ma mózg, płuca, serce i inne organy.

Naukowcy znaleźli na Syberii w sumie trzy lwy jaskiniowe. Ten, którego odkryto jako ostatniego, jest tak dobrze zachowany, że po raz pierwszy udało się tak jasno zobaczyć organy wymarłego ssaka. Fachowcy mają nadzieję, że popchnie to do przodu badania nad biologią tego gatunku.

Zobacz też: Wpadka "króla dżungli". Zobacz, co uchwycił turysta

Chcielibyśmy porównywać lwa jaskiniowego do lwów żyjących obecnie, oszacować jego rozwój i rozszyfrować DNA – powiedział prof. Naoki Suzuki z Jikei University School of Medicine w Tokio, cytowany przez "The Japan News".

Więcej odkryć. Poza lwami jaskiniowymi naukowcy znaleźli też głowę wilka, który także żył prawdopodobnie ok. 30 tysięcy lat temu. Tak jak organizm lwa, głowa wilka jest bardzo dobrze zachowana – nigdy wcześniej nie znaleziono głowy tak starego osobnika z zachowanym mózgiem i mięśniami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić