o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Royal Baby będzie jednym z najbogatszych książąt świata

18
Podziel się

Za niespełna trzy tygodnie Elżbieta II po raz kolejny zostanie prababcią. Nie wiadomo, czy czwarte Royal Baby w przyszłości założy koronę królewską, z pewnością może jednak liczyć na odziedziczenie części rodzinnej biżuterii. Brytyjska kolekcja licząca kilkanaście tysięcy diamentów, m.in. słynny pochodzący z Indii kamień Koh-i-noor, nie ma sobie równej na całym świecie.

Royal Baby będzie jednym z najbogatszych książąt świata
(Getty Images, Karwai Tang)
bDpbTDcR

Dziecko Meghan Markle i księcia Harry’ego ma przyjść na świat pod koniec kwietnia. Niezależnie od płci, jako czwarty prawnukElżbiety II, będzie miało niewielkie prawa do korony królewskiej, niewątpliwie będzie jednak partycypowało w spadku po brytyjskiej królowej. Wartość majątku jego słynnej prababci szacowana jest na ponad 400 mln dol., a w jego skład wchodzi m.in. kolekcja biżuterii, której istotną część stanowią diamenty. Kilka lat temu zaprezentowano na wystawie część kolekcji, liczącą 10 tys. diamentów, które pomagała wybierać sama królowa.

Kolekcja diamentów brytyjskiej rodziny królewskiej jest imponująca. Pewnie dlatego, że diamenty były zbierane przez całe lata, kiedy to imperium brytyjskie rządziło niemal połową świata – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Marcok, ekspert rynku kamieni szlachetnych.

Część klejnotów należy do królowej tylko tytularnie, stanowią bowiem bezpośrednią własność monarchii. Oznacza to, że gdyby brytyjski tron przejęła inna dynastia, Windsorowie utraciliby do tych klejnotów wszelkie prawa. W grupie tej znajduje się m.in. berło i korona. Część prywatna kolekcji zawiera precjoza, którymi Elżbieta II ma prawo samodzielnie dysponować. Całkowita wartość biżuterii należącej do brytyjskiej monarchini jest niemożliwa do oszacowania. Sama korona warta jest prawie 12 mld dol. Znajduje się w niej ponad 8 tys. diamentów, w tym jeden z najsłynniejszych kamieni szlachetnych świata, czyli Koh-i-noor.

bDpbTDcT

To kamień pochodzący z Indii, o którego zwrot stara się dzisiaj rząd indyjski. W swojej pierwotnej masie według podań ważył 600 karatów, podobno znaleziono go na czole dziecka, które zostało wyłowione ze świętej rzeki. Był to syn boga Słońca – mówi Marcin Marcok.

Koh-i-noor był własnością wielu lokalnych władców z terenu subkontynentu indyjskiego. W 1850 roku, po upadku powstania sipajów, został jednak skonfiskowany przez wojska Kompanii Wschodnioindyjskiej. Następnie został przeszlifowany, w wyniku czego jego masa zmniejszyła się ze 190 do 105 karatów. W nowej, piękniejszej formie Koh-i-noor został podarowany królowej Wiktorii z okazji 250-lecia istnienia Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na początku XX wieku kamień znalazł się w koronie królowej brytyjskiej – umiejscowiony jest w zdobiącym ją krzyżu.

bDpbTDcZ

Drugim sławnym kamieniem jest Cullinan – część największego kamienia, jaki został znaleziony, o wadze 3106 karatów w formie surowej. Ten kamień znaleziony w 1905 roku w kopalni w RPA został podarowany królowi Wielkiej Brytanii. Król wspaniałomyślnie przyjął ten kamień, wysłał go do Amsterdamu do oszlifowania do najlepszego w ówczesnych czasach szlifierza, Josepha Asschera, który ten kamień podzielił na 9 dużych części i 96 mniejszych – opowiada Marcok.

Wartość największej, liczącej 530 karatów, części Cullinana szacowana jest na 2 mld dol. Dla dziecka księżnej Sussex wartość, głównie emocjonalną, będą mieć z pewnością klejnoty pochodzące z prywatnej kolekcji księżnej Diany. Żona księcia Karola podzieliła należącą do niej biżuterię – 25 proc. kolekcji przeznaczyła na cele charytatywne, 75 proc. przekazała dla swoich synów, z zastrzeżeniem, że dwa konkretne pierścionki mają być przekazane jej przyszłym synowym. Przywiązanie rodziny królewskiej do diamentów jest charakterystyczne dla Brytyjczyków, którzy cenią te kamienie zarówno w biżuterii – żaden Brytyjczyk nie oświadczy się wybranej kobiecie nie wręczając jej pierścionka z diamentem, jak i jako formę inwestycji kapitału.

Londyn swego czasu był uważany za jedno z ważniejszych miejsc na mapie każdej osoby, która zajmowała się handlem diamentami. Także społeczeństwo doskonale zdawało sobie sprawę, że diamenty to jest coś absolutnie wyjątkowego i każdy starał się mieć przynajmniej jeden mały kamyk, który był łatwym sposobem na zabezpieczenie przyszłości – mówi Marcin Marcok.

W tym zakresie dzisiejsza polityka banków w Wielkiej Brytanii niczym nie odbiega od sposobu ich działania przed stu laty. Nadal możliwe jest zaciągnięcie kredytu, np. na dom, pod zastaw certyfikowanych diamentów.

bDpbTDda

Źródło: Newseria.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Chciał sfilmować dom Harry'ego i Meghan. Mógł doprowadzić do katastrofy
bDpbTDdu
KOMENTARZE
(18)
Ja
2 lata temu
Okradali caly swiat
imperium rząd...
2 lata temu
Wyzyskiwali i okradali inne kraje z wszelkich bogactw.
john
2 lata temu
a inne dzieci w UK głoduja brawo krolowo Elzbieto ,
bDpbTDdv
My
2 lata temu
Podzielam zdanie Ja. A dzieci w UK biegaja nago i boso
dsa
2 lata temu
Babka ledwo dźwiga na głowie te diamenty, młody będzie miał więcej siły.
Najnowsze komentarze (18)
Czyżby?
2 lata temu
Nieprawda, mój zięć (chociaż jest Anglikiem) nie ofiarował narzeczonej pierścionka z brylantem.
Elooooo
2 lata temu
Ludzie jeszcze to utrzymują? Xd jajca. 21 wiek i monarchia... Trochę jak u nas rydzykowianie. Świat to jednak ciągle zadupie
LUCIFER85
2 lata temu
Ale miałbym bekę, jak by poroniła 🤣
Abc
2 lata temu
Freaki chowu wsobnego.
pawel
2 lata temu
średniowiecze ,,,nieroby- dziecioroby
kamieniarz
2 lata temu
Ciekaw jestem jakie Elka ma na karku rusztowanie? warszawskie czy rurowo-złączkowe, żeby to wszystko dźwignąć na łbie bo trochę waży jak by nie było.
kkkkkkkkkkkkk...
2 lata temu
jezeli krolowa elzbieta, ofiaruje to co do niej nalezy dla chorych dzieci. to Niebo otworzy sie kiedys dla niej, ta ofiara stanie sie bramą do Nieba
ja
2 lata temu
moze lepiej nie rozmawiac o tym nowym dzieciatku
bDpbTDdn
Polak
2 lata temu
Kiedyś skończy się panowanie pasożytów. Już niedługo.
&*.
2 lata temu
Niektórzy woleliby nie wiedzieć gdzie były ukryte precjoza koronne w czasie walk ze Szkocją o panowanie nad Anglią. Po wszystkim wydobyto je, umyto, założono na królewskie skronie i błyszczą jak nowe :)
:D
2 lata temu
taki głupi ten swiat, jedni głoduja a inni maja tyle ze im tego nie potrzeba dziwne
Marek
2 lata temu
To juz nie wiem, to jest royal baby czy royal zlepek komorek?
john
2 lata temu
a inne dzieci w UK głoduja brawo krolowo Elzbieto ,
My
2 lata temu
Podzielam zdanie Ja. A dzieci w UK biegaja nago i boso
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić