o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Rozbił się największy sterowiec świata. Oderwał się od masztu i uderzył w drzewa

42
Podziel się

Gigantyczny sterowiec rozbił się w pobliżu brytyjskiego miasta Bedford.

Rozbił się największy sterowiec świata. Oderwał się od masztu i uderzył w drzewa
(Twitter, @AirportWebcams)
bDgwAziZ

Airlander 10, najdłuższy obiekt latający na świecie, rozbił się w sobotę rano w Wielkiej Brytanii. Gigantyczny statek powietrzny uwolnił się z mocowania około godziny 9.30 w Cardington w Bedfordshire i zatrzymał dopiero na pobliskich drzewach. Gałęzie przebiły powłokę balona z którego zaczął wydostawać się hel. Ze względu na dużą ilość gazu, lokalna policja zamknęła drogi w okolicy.

W katastrofie ucierpiała pracownica obsługi technicznej. Ranną kobietę przewieziono do szpitala. Jej życiu jednak nie zagraża niebezpieczeństwo. Wiadomo jedynie, że w momencie wypadku nie znajdowała się na pokładzie sterowca. Według świadków cytowanych przez "Daily Mirror", pojazd zerwał się po gwałtownym podmuchu wiatru.

bDgwAzjb

Uszkodzenia są dość poważne. Drzewa rozerwały materiał z którego był zrobiony balon sterowca. Nie wiadomo jak duże straty ponieśli właściciele. Tym bardziej, kiedy sterowiec ponownie wzbije się nad ziemię. Prototyp kosztował 25 mln funtów (118 mln zł).

Uszkodzony statek powietrzny odbywał dopiero pierwsze loty testowe. W piątek wzbił się nad ziemię dopiero szósty raz. Airlander 10 jest olbrzymi - ma długości boiska piłkarskiego. Potrafi podnieść do 10 ton Rozwija prędkość do 150 km/h. Maszyna miała w przyszłości zabierać turystów w luksusowe rejsy, m.in. na Biegun Północny. Zbudowany w 2012 roku dla armii amerykańskiej nosił wówczas nazwę HAV 304. Dziewiczy lot odbył w New Jersey. Po roku projekt zarzucono a pojazd sprzedano do Wielkiej Brytanii. W 2016 roku, podczas drugiego testowego lotu, już po przebudowie na cywilny statek powietrzny, Airlander 10 rozbił się podczas lądowania. Uszkodzona została wówczas jego gondola.

bDgwAzjh

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDgwAzjC
KOMENTARZE
(42)
spoko
3 lata temu
"Ze względu na dużą ilość gazu, lokalna policja zamknęła drogi w okolicy." To musiał być siarkowodór z tyłków ochroniarzy. Hel w atmosferze nie powinien interesować nawet brytyjskiej policji.
san
3 lata temu
Prawidłowo AIR już było a teraz jest LANDER. a okoliczni mieszkańcy przez jakiś czas pewnie gadali jak smerfy. Tak to jest jak chce się latać dmuchaną prezerwatywą
Antek Świrek
3 lata temu
Nie skosił drzew??? Powinien skosić drzewa i nic by się nie stało. Jak to możliwe??? To na pewno był sabotaż! Rozwiążę zagadkę! Zorganizuję wam komisję d/s badania przyczyn takich zdarzeń za jedyne 10mln zł!
bDgwAzjD
qsy
3 lata temu
"Powłokę BALONA" ? Gimnazisto ; BALONU. BALONU. BALONU. BALONU ... Powtórz !
seeder
3 lata temu
"jest olbrzymi, ma długość boiska piłkarskiego..." a co to nowa jednostka długości? nie można podać ile ma metrów długości? teraz bedziemy mierzyć wszystko w boiskach piłkarskich? a może lepiej podać długość w ilości basenów olimpijskich, albo w długościach ringów bokserskich. co to ma być za artykuł, przecież tu czuć amatorszczyznę na odległość conajmniej kilku boisk piłkarskich..
Najnowsze komentarze (42)
KOLO
3 lata temu
Taki powietrzny Titanic, taki sam los.
Wr
3 lata temu
Ale po co zamknęli drogi w okolicy z powodu helu? Przecież poszedł do góry, jak to hel ma w zwyczaju..
helowiec
3 lata temu
Sterowiec to szalony wynalazek z końca XIX wieku. Na siłe próbują reanimować tę koncepcję, ale jak widać, nawet nowoczesna technika nie pozwala na bezpieczną eksploatację tych dziwolągów.
Andy
3 lata temu
Ze sterowca wydostał się hel... PRZYPADEK ???
tomaszŁ
3 lata temu
Sterowiec ? Fanaberia miłośników reliktów przeszłości , podobnie , jak z dyrdymałami z okolic basenu Morza Śródziemnego !
pio
3 lata temu
Dwa razy się rozbijał i właściciele nadal myślą że turyści będą zainteresowani tymi lotami? no chyba samobójcy!
nick
3 lata temu
Pewnie ubezpieczony
S.
3 lata temu
Za wiele to nie widać. Balon przykrył wszystko, co pod nim.
bDgwAzjv
master
3 lata temu
Za kilkanaście lat nie będzie możliwe w ogóle latanie balonami, ze względu na anomalia pogodowe.
I nie ma inne...
3 lata temu
No i dobrze to jest dowód że wszystko ma swój początek i koniec.
Labdi
3 lata temu
Długość w boiskach piłkarskich a pojemność w basenach olimpijskich? Autorzyna nie zna podstawowych jednostek miar czy też pisze na rynek amerykański?
Kurt
3 lata temu
Ludzie slyszeli eksplozje , pozniej sie zerwal i wpadl na brzoze ...
zzz
3 lata temu
Duże stężenie helu? Można sobie wyobrazić, jak policja wydawała polecenia po nawdychaniu się tegoż :D
xxxl
3 lata temu
"...powłokę balona..., ... materiał z którego był zrobiony balon sterowca..." Piotr Kalsztyn, do podstawówki biegiem marsz i nie wagaruj z lekcji języka polskiego.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić