wb| 

Rząd planuje wprowadzić kolejny podatek. Ucierpią Netflix i HBO GO

2

Platformy streamingowe, takie jak Netflix czy HBO Go znalazły się aktualnie w bardzo korzystnej dla siebie sytuacji. Konieczność spędzania większości czasu w domu spowodowała znaczący wzrost subskrybentów obu produktów. Rząd polski planuje jednak wprowadzić specjalny podatek cyfrowy.

Rząd planuje wprowadzić kolejny podatek. Ucierpią Netflix i HBO GO
(Getty Images, Bruno Philden)

W związku epidemią koronawirusa w połowie marca zamknięto wszystkie kina w Polsce i ciągle nie wiadomo, kiedy zostaną ponownie otwarte. Momentalnie spowodowało to wzrost zainteresowania płatnymi platformami z dostępem do filmów i seriali. Najpopularniejsze tego typu usługi oferowane są przez Netflixa oraz HBO GO.

Netflix w czasie pandemii bije kolejne rekordy. Platforma zanotowała w pierwszym kwartale 2020 roku wzrost liczby subskrybentów o blisko 16 milionów osób, 5,77 miliardów dolarów przychodów i 709 milionów dolarów zysku netto.

Koronawirus w Polsce. Rząd planuje podatek cyfrowy

Wzrost popularności platform VOD jest znaczący. Rząd Polski wyraźnie to zauważył i planuje to teraz wykorzystać. Portal spidersweb.pl dotarł do dokumentów, z których wynika, że rząd planuje wprowadzić specjalny podatek cyfrowy, by wspomóc polską kinematografię w trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem. Nowa opłata ma wynieść 1,5 proc. i mają ją ponosić wszystkie serwisy VOD zarabiające na terytorium Polski.

Dostawcy usług medialnych oferujący odpłatnie swoje usługi, w postaci dostępu do utworów audiowizualnych w języku polskim, mający swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza nią - to treść dokumentu stanowiąca o podmiotach płacących nowy podatek.

Wpływy z podatku miałyby zasilić budżet Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. PISF w ramach swojej działalności dotuje produkcję filmów, przyznaje stypendia scenarzystom, a także współfinansuje festiwale, szkoły filmowe i kina. Póki co Ministerstwo Kultury oraz PSIF odmówiły udzielenia komentarza w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić