Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Są dowody na błyskawiczne zmiany klimatu w Arktyce. "Całkowicie szokujące"

96
Podziel się:

Miniona zima była na północnych krańcach Alaski najcieplejsza w historii. Odczyty temperatur były tak zdumiewające, że naukowcy wyłączyli stację pomiarową myśląc, że nastąpiła awaria.

Są dowody na błyskawiczne zmiany klimatu w Arktyce. "Całkowicie szokujące"
(NOAA)

W przeszłości mieliśmy kilka cieplejszych dni z rzędu, ale nie było niczego podobnego do tej zimy - powiedziała antropolog Anne Jensen, która od 30 lat pracuje w Utqiaġvik, najbardziej na północ wysuniętym mieście Stanów Zjednoczonych znanym również pod nazwą Barrow.

Dane zarejestrowane przez amerykańskie służby działają na wyobraźnię. Zasięg lodu morskiego osiągnął wyjątkowo niski poziom w styczniu i lutym 2018 roku. W marcu lodu było tak mało, że był to drugi najmniejszy wynik w 39-letniej historii pomiarów. Gorzej było tylko w 2017 roku - pisze "The Guardian". Morze Beringa, oddzielające Alaskę od Rosji, straciło jedną trzecią zimowego lodu w ciągu zaledwie ośmiu dni lutego.

W osłupienie naukowców wprawiły temperatury notowane zimą w Arktyce. Stacja meteorologiczna położona najbliżej bieguna północnego wskazała, że przez ponad 60 godzin utrzymywała się temperatura powyżej zera w lutym. To aż o 25 stopni więcej niż długoletnia norma.

W Utqiaġvik temperatura sięgnęła -1 stopnia Celsjusza, 22 powyżej normy. Niespodziewane wskazania sprawiły, że eksperci zaczęli powątpiewać w sprawność przyrządów i wyłączyli stację na pewien czas.

Arktyka ociepla się dwukrotnie szybciej niż rośnie średnia temperatura na świecie. Naukowcy ostrzegali, że lata 2017 i 2018 nie powinny być traktowane jako odizolowane przypadki.

Nie ma powodu, by tak wysokie temperatury zimą nie miały się utrzymywać. W ciągu życia dorosłych ludzi będących teraz w średnim wieku Arktyka całkowicie się zmieniła. Skala zmian jest zupełnie bezprecedensowa. Dla wielu ludzi, którzy tam mieszkają, jest to całkowicie szokujące - ocenia klimatolog Rick Thoman z ośrodka NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) w Fairbanks na Alasce.

W Boże Narodzenie 2017 roku w Utqiaġvik słychać było fale oceanu. To rzecz absolutnie niezwykła, bowiem zwykle woda zamarzała już w październiku. W 2017 roku stało się to dopiero pod sam koniec roku.

Było tak ciepło, że śnieg topił się na dachu - potwierdza burmistrz Harry Brower.

Ocieplenie klimatu oznacza ogromne zmiany dla rdzennych mieszkańców. Jedną z najważniejszych jest znaczne skrócenie okresu, w którym Inuici mogą polować na wieloryby będące podstawą egzystencji wielu rodzin.

Ludność Alaski jest bardzo odporna, mieszka tu od wielu tysiącleci. Niektórzy będą musieli się przemieszczać, ich łowiectwo będzie musiało się zmienić. Nie będzie to łatwe i nie będzie tanie. Będzie to duży koszt, zarówno pod względem finansowym, jak i kulturowym - podkreśla klimatolog Rick Thoman.

Utqiaġvik zmaga się z wieloma skutkami zmian klimatu. Linia brzegowa kurczy się w niepokojącym tempie, a topnienie wiecznej zmarzliny powoduje przekrzywianie się budynków i pękanie ścian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(96)
as
4 lata temu
A u nas w Kanadzie w tym roku jest globalne oziebienie. Jaki wniosek?
Dr nauk wszel...
4 lata temu
Ok ale dlaczego niektórzy uważają, że klimat jaki jest obecnie jest idealnym? Jaki jest sens zatrzymywania naturalnych zmian? Oczywiście w jakimś % człowiek też się do tego przyczynia, tylko czy gdyby zniknął człowiek to zmiany by się zatrzymały? Wątpię. Należy jednak dbać o środowisko, to bez wątpliwości.
nickt
4 lata temu
rozumiem, teraz wszyscy musimy kupić Tesle albo rower bo zginiemy do 2020r
mnhgfre
4 lata temu
Paręset lat temu na Grenlandii Wikingowie uprawiali rolnictwo ....ciekawe co wtedy sprawiło to ocieplenie ????
Dario
4 lata temu
Jest obojętne czy ocieplenie klimatu jest spowodowane przez człowieka lub jest naturalne . Nasze środowisko jest zagrożone . Skutki tego mogą być albo nawet są już przemieszczenie się ludzi do przyjaznych teren (klimatów) . Przypominam : Neandertalczyk lub później Cromaniończyk nie z miłości do naszych terenów osiedlił się w Europie. On szukał po prostu coś do jedzenia. Owszem , klimat Ziemi zmieniał się wiele razy w dziejach naszej planety , ale tym razem chodzi o naszą pewną część ciała (życie). Nie jestem prorokiem , lecz obawiam się , że moi prawnukowie będą miały pewne problemy .
czytelnick
4 lata temu
sami użyli HARP a teraz się dziwią !!!!!
dreptak
4 lata temu
To wina pis
Just True
4 lata temu
Już przestańcie wciskać tą ciemnotę....
Gghhhh
4 lata temu
A na o2 jak zwykle: trupy, końce świata, katastrofizm, lgbt/ KGB i inne błękity...
gosc
4 lata temu
jak zwykle totalna opozycja powie że to wina PISU
pit
4 lata temu
ale mi nowiny dla mnie śmieszne
niki
4 lata temu
Chemtrails sprawę załatwi, nas też.
Johnson
4 lata temu
I bardzo dobrze. Mam nnadziej, że juz zimy nigdy nie będzie.
ekologist
4 lata temu
A w Polandii zimą nosimy maski przeciwpyłowe na twarzy z powodu smogu,zaś od wiosny do jesieni musimy zatyczki do uszu lub stopery z powodu hałasu na ulicach jaki robią durnowaci motocykliści i złomo-szrociarze tuningowcy. To już plaga. Policja!? Chyba głucha /?!/.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić