Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Samolot miał przetrwać wojnę nuklearną. Boeinga pokonał ptak

60

Amerykański samolot miał być latającym centrum łączności, zdolnym przetrwać nawet wojnę nuklearną. Samolot firmy Boeing został jednak uziemiony po wypadku z udziałem ptaka. Zwierzę spowodowało straty o wartości 2 milionów dolarów.

Boeing E-6 Mercury miał przetrwać wojnę jądrową, przegrał z ptakiem.
Boeing E-6 Mercury miał przetrwać wojnę jądrową, przegrał z ptakiem. (Domena publiczna)

Samolot miał wypadek w czasie ćwiczeń w Maryland. Boeing E-6 Mercury był w trakcie rutynowego lotu ćwiczebnego, kiedy nagle musiał zawrócić do bazy z powodu awarii. W trakcie ćwiczeń typu "touch-and-go" - samolot bez przerwy się wtedy wznosi i ląduje - jeden z czterech silników maszyny przestał działać prawidłowo.

Pilotowi udało się bezpiecznie wylądować. Amerykańska armia poinformowała, że nikt nie ucierpiał w wypadku samolotu o wartości przeszło 141 milionów dolarów.

Co było przyczyną problemów? W jeden z silników boeinga E-6 Mercury wleciał ptak. Zwierzę natychmiast zginęło, a jego ciało poważnie uszkodziło maszynę. Silnik został już wymieniony i samolot znowu może latać - informuje "The Washington Post".

Zobacz także: Zobacz też: Polski samolot w środku pola. Jest ukryty w zagajniku

Straty oszacowano na co najmniej 2 miliony dolarów. Agencja rządowa US Naval Safety Center nie podała konkretnej kwoty, ale określiła incydent jako "klasę A". Tak określa się wypadki, które zakończyły się śmiercią, trwałym kalectwem lub stratami o wartości co najmniej 2 milionów dolarów.

Boeing E-6 Mercury powinien wytrzymać wojnę nuklearną. Został zbudowany na wypadek potężnego kataklizmu lub wojny, w sytuacji kryzysowej ma być latającym centrum łączności i dowodzenia. Jest używany przez United States Navy do łączności z atomowymi okrętami podwodnymi, nosicielami rakietowych pocisków balistycznych oraz lądowymi siłami nuklearnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić