Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Samolot miał przetrwać wojnę nuklearną. Boeinga pokonał ptak

51
Podziel się:

Amerykański samolot miał być latającym centrum łączności, zdolnym przetrwać nawet wojnę nuklearną. Samolot firmy Boeing został jednak uziemiony po wypadku z udziałem ptaka. Zwierzę spowodowało straty o wartości 2 milionów dolarów.

Boeing E-6 Mercury miał przetrwać wojnę jądrową, przegrał z ptakiem.
Boeing E-6 Mercury miał przetrwać wojnę jądrową, przegrał z ptakiem. (Domena publiczna)

Samolot miał wypadek w czasie ćwiczeń w Maryland. Boeing E-6 Mercury był w trakcie rutynowego lotu ćwiczebnego, kiedy nagle musiał zawrócić do bazy z powodu awarii. W trakcie ćwiczeń typu "touch-and-go" - samolot bez przerwy się wtedy wznosi i ląduje - jeden z czterech silników maszyny przestał działać prawidłowo.

Pilotowi udało się bezpiecznie wylądować. Amerykańska armia poinformowała, że nikt nie ucierpiał w wypadku samolotu o wartości przeszło 141 milionów dolarów.

Co było przyczyną problemów? W jeden z silników boeinga E-6 Mercury wleciał ptak. Zwierzę natychmiast zginęło, a jego ciało poważnie uszkodziło maszynę. Silnik został już wymieniony i samolot znowu może latać - informuje "The Washington Post".

Zobacz także: Zobacz też: Polski samolot w środku pola. Jest ukryty w zagajniku

Straty oszacowano na co najmniej 2 miliony dolarów. Agencja rządowa US Naval Safety Center nie podała konkretnej kwoty, ale określiła incydent jako "klasę A". Tak określa się wypadki, które zakończyły się śmiercią, trwałym kalectwem lub stratami o wartości co najmniej 2 milionów dolarów.

Boeing E-6 Mercury powinien wytrzymać wojnę nuklearną. Został zbudowany na wypadek potężnego kataklizmu lub wojny, w sytuacji kryzysowej ma być latającym centrum łączności i dowodzenia. Jest używany przez United States Navy do łączności z atomowymi okrętami podwodnymi, nosicielami rakietowych pocisków balistycznych oraz lądowymi siłami nuklearnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(51)
wanderer
3 lata temu
totalna "niespodziewanka " ?? przecież to PLAGIAT !!! pancerna limuzyna w RP nie dała rady Seicento
Guakame
3 lata temu
Wytrzyma wojnę nuklearną. Pierwsze pytanie po co? Po drugie jest bezbronny jak ten ptaszek każdy myśliwiec strąci typa o tak pyk i już
Max
3 lata temu
Jaka znowu kompromitacja?, teraz zabezpiecza samolot przed ptakami i dalej wytrzyma wojne nuklearna,wierze w amerykanska technologie
cci
3 lata temu
A Polski Rzad Pisu i Lot dalej Zamawiaja i Kupuja te Zlomy i Buble Jankesow !!!
prof.
3 lata temu
Koty są najbardziej niebezpieczne.
Hammerhead
3 lata temu
Ech, fachowcy... Wkręciło ptaka, jeden silnik padł. Spoko, E-6 ma jeszcze trzy. Jakoś się nie rozbił (taki mały szczegół...). Wylądował, wymienili silnik - jakby nie było mamy jeszcze pokój. Nie ma sensu narażać maszyny wartej ileś tam milionów USD, jeśli wadliwą część można wymienić od ręki. Ale co tam, hurr durr, amerykański złom. Ech... "Fachowcy" :(
Hiszpan
3 lata temu
i co w tym niby dziwnego? zassania ptaka nie prztrwa silnik odrztowy bez znaczenia jakiej jest marki czy kraju pochodzenia… energia kinetyczna zrobi swoje.
kali
3 lata temu
Czyli coś, jak stolec w wentylatorze :)
Onej
3 lata temu
To ptakow juz nie bedzie
Jaroslaw II
3 lata temu
Powinni ostrzegać ptaki przed niebezpieczeństwem.Najlepiej w kilku językach.
joda
3 lata temu
Ruskie wyślą "gołąbki pokoju" i po samolocie.
Gżegżułka
3 lata temu
Swieć Panie nad duszą bohaterskiego ptaka.
Ptaszydło
3 lata temu
Czy udało sie odworzyć film z nagraniem zdarzenia? Pytam dla Szydło.
John Illinois...
3 lata temu
Co tam jakiś samolot teraz do usa to bez wiz będzie można ja się wybieram wójas załatwił mi work przy demolce starych budynków co prawda azbest i te sprawy ale płacą 20$na godzinę i boss płaci lancz też 20$ greatest usa 🦅
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić