Barbara Jaros| 

Sensacja na budowie w Łodzi. List czekał 90 lat

40

Odkrycia dokonali przypadkiem pracownicy budowy kompleksu biurowego Monopolis, który powstaje na terenie dawnej fabryki wódek Polmos. Znalezisko datowane jest na rok 1929.

Sensacja na budowie w Łodzi. List czekał 90 lat
(Instagram.com, monopolis.lodz)

List w butelce leżał na dachu budynku. Artefakt trafił już w ręce naukowców, którzy będą próbowali go rozczytać - donosi "Wprost". Jak podkreślają, przeszkodę stanowi mocno pomarszczony i wysuszony papier, który przy próbie rozprostowania może się rozpaść.

Butelka jest nieuszkodzona, natomiast papier jest pogięty, miejscami wytarty. Nie znamy treści listu, udało nam się rozszyfrować jedynie pojedyncze słowa, które niezbyt wiele wnoszą. Nie mamy pojęcia, o czym ten list tak naprawdę traktuje, okaże się to, miejmy nadzieję, w najbliższych dniach - mówi Barbara Otto z firmy Virako, która realizuje inwestycję.

To nie jedyne ciekawe znalezisko na tej budowie. Podczas prac robotnicy natknęli się też między innymi na dzwonek, który zwiastował przerwę obiadową, podanie o pracę z 1968 roku i zegar pierwotny, według którego ustawiano czas na wszystkich innych zegarach w zakładzie. Przedmioty te mają trafić do muzeum, które powstanie w rewitalizowanym kompleksie.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Myśleli, że zaginął wieki temu. Niespodziewane odkrycie w bibliotece
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić