Radosław Opas
Radosław Opas| 

Służył blisko 20 lat. Amerykański weteran oskarżany o makabryczne zbrodnie wojenne

401
Podziel się:

Edward R. Gallagher, dowódca elitarnej jednostki Navy SEALs oczekuje na proces sądowy, w którym zarzuca mu się mi.in. zasztyletowanie nastoletniego bojownika ISIS, w momencie kiedy była mu udzielana pomoc medyczna.

Służył blisko 20 lat. Amerykański weteran oskarżany o makabryczne zbrodnie wojenne
(twitter.com, @medyaadami)

O sprawie zrobiło się głośno w 2017 roku. Gallagher przebywał wtedy na misji wojskowej w Iraku. Do mediów wyciekły materiały wideo, które posłużyły oskarżycielom. Jest na nich m.in. 39-letni żołnierz elitarnej jednostki i ranny bojownika ISIS w wieku między 12 a 17 lat. Irackie siły przewiozły go do miejsca w którym stacjonował oddział dowodzący przez Gallaghera, gdzie miano mu udzielić pomocy.

Żołnierz miał całkowicie stracić głowę. Śledczy marynarki wojskowej ustalili, że gdy należący do jego plutonu wojskowi starali się uratować życie nastolatka, wtedy on miał do niego podbiec i zadać mu kilka ciosów w szyje i bok ciała ręcznie wykonanym nożem - donosi Business Insider.

Mężczyzna wykazał się bestialstwem. Po zamordowaniu rannego bojownika ISIS Gallagher miał pozować do zdjęć, na których stoi z odciętą głową nastolatka, podczas gdy jego koledzy z armii trzymają w tle amerykańską flagę.

Niezła historia - zabiłem go moim myśliwskim nożem – tak wg. śledczych brzmiała wiadomość jaką wysłał po dokonaniu masakrycznego zabójstwa do byłego żołnierza, z którym służył.

Zobacz także: Zobacz też: Eksplozja rakiety nad placem zabaw. Nagranie świadka

Zbrodni miało być więcej. Inne makabryczne czyny, jakich miał się dopuścić amerykański żołnierz, wydarzyły się podobno w 2010 roku, kiedy przebywał on w Afganistanie. Wg. zeznań świadków, składających się przede wszystkim z biorących razem z nim udział w misji żołnierzy, strzelił on w głowę dziewczynce, znajdującej się w wieku szkolnym, którą bojownik Talibanu używał jako żywej tarczy. Podczas przesłuchań tłumaczyć się miał podobno, że celował w głowę mężczyzny, ale niestety chybił i kula trafiła dziewczynkę.

Nie zdziwię się, jeśli Gallagher zostanie przez sąd uniewinniony. Ale nie zdziwię się też, jeśli dostanie jakieś zarzuty, a potem Trump i tak go ułaskawi. Najlepszym sposobem na odczytywanie intencji Trumpa jest oglądanie Fox News – a telewizja broni Gallaghera, przedstawiając oskarżających go komandosów jako zakłamanych karierowiczów i frustratów - mówi w rozmowie z Krytyką Polityczną Lyle Jeremy Rubin, były żołnierz amerykańskiej marynarki wojennej, publicysta oraz historyk.

Amerykanin odpiera wszystkie zarzuty Śledztwo jest bardzo skomplikowane i do tej pory przesłuchanych zostało mnóstwo osób, w tym załoga drużyny Gallaghera, która postanowiła donieść o jego strasznych czynach. Finalny proces Gallaghera zaplanowany jest przez sąd na 28 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić