Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
wb
|
aktualizacja

Sprawdziliśmy, ile testów na koronawirusa wykonuje się w Polsce. Nie jest dobrze

15
Podziel się:

Dostępność testów na koronawirusa w Polsce z dnia na dzień się zwiększa, podobnie jak moce przerobowe ich wykonywania. Na tle krajów Unii Europejskiej statystyki w naszym kraju są jednak jednymi z najgorszych.

Sprawdziliśmy, ile testów na koronawirusa wykonuje się w Polsce. Nie jest dobrze
(Getty Images, Pedro Vilela)

Aby odpowiednio ocenić sytuację epidemiologiczną w kraju, niezbędne jest zwiększanie liczby przeprowadzonych badań. Jeżeli uda się to osiągnąć, łagodzenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce może odbywać się szybciej, niż zakładano.

20 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby przeprowadzono w naszym kraju blisko 10 tysięcy testów. Jeszcze kilkanaście dni wcześniej ta wartość oscylowała w granicach 4-5 tysięcy testów na dzień. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że jesteśmy w stanie podwoić liczbę testów wykonywanych aktualnie.

Testy na koronawirusa. Ile wykonuje się ich w Polsce?

Według oficjalnych, opublikowanych danych, w Polsce do tej pory przeprowadzono łącznie 204 246 testów na koronawirusa. Daje to średnią 5397 testów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Jeśli chodzi o państwa Unii Europejskiej, gorszą statystykę w tej kategorii mają tylko Grecja, Rumunia, Bułgaria oraz Węgry.

Do tej pory najwięcej testów przeprowadzono w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi mogą się pochwalić 1 728 357 wykonanymi testami na obecności wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. W przeliczeniu na milion osób w kraju Niemcy w UE zajmują jednak ósme miejsce (20 629 testów/milion mieszkańców). Na szczycie listy bez niespodzianek znajdują się państwa, które nie mają dużej liczby mieszkańców. Pierwsze miejsce ma Luksemburg (53 781 testów/milion osób), drugie Malta (52 663), a trzecie Estonia (30 405).

Polski test na koronawirusa. Ile będzie kosztować?

Polskim naukowcom udało się opracować test na koronawirusa. Dokonali tego badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Test będzie bazował na wyłącznie polskich odczynnikach. Oznacza to, że będzie on zdecydowanie tańszy od testów, które są aktualnie sprowadzane z zagranicy, a ich koszt wynosi 400 złotych za sztukę. Cena polskiego testu to zaledwie 53 złote.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Ewa Witoszek
2 lata temu
nie mogę znależć strony rządowej na której podane by było ile testów na dobę wykonuje się.
fggh
2 lata temu
Wszystko zgodnie z planem. Musimy tylko robić mnie testów niż Grecja, Rumunia, Bułgaria oraz Węgry I będziemy najlepsi w UE w tej dziedzinie Żeby tylko nie chcieli mieć kolejnego rekordu świata
jaś
2 lata temu
nas chroni król chrystus zarządzany przez władcę z kotem. nic nam nie będzie
konus-wirus
2 lata temu
W prawdziwość informacji rządu PiS wierzę tak jak w średnią krajową... Niby jest 5 500,00 zł ale kto ją widział??
Andrzej O.
2 lata temu
Proponuję porównanie danych w nieco inny sposób, który moim zdaniem zdecydowanie lepiej oddaje obraz sytuacji. W Polsce wykonano 224k testów z czego ok. 10k dało wynik pozytywny, tj. ok. 4,5% testów z wynikiem pozytywnym. Dla porównania: Niemcy - 1728k testów z czego 147k (lub 8,5%) wyników pozytywnych, Szwajcaria – 227k testów z czego 27k (lub 11,9%) wyników pozytywnych, Włochy - 1398k testów z czego 181k (lub 12,9%) wyników pozytywnych, Holandia – 171k testów z czego 34k (lub 19,9%) wyników pozytywnych, Szwecja - 75k testów z czego 15k (lub 20%) wyników pozytywnych, USA - 4000k testów z czego 800k (lub 20%) wyników pozytywnych, Hiszpania - 930k testów z czego 204k (lub 21,9%) wyników pozytywnych, Francja - 463k testów z czego 115k (lub 24,8%) wyników pozytywnych, Wielka Brytania - 501k testów z czego 125k (lub 25%) wyników pozytywnych, Belgia - 162k testów z czego 41k (lub 25,2%) wyników pozytywnych. Teraz pytania: Jak teraz wypada Polska na tle innych państw? Może to w innych krajach wykonuje się zdecydowanie za mało testów?
zbyk
2 lata temu
o2 bardzo "obiektywny" portal na poziomie piszących informacje
ABBA
2 lata temu
I dlatego dane o ilości przypadkow wirusa w Polsce nie są nic warte. No bo jak przeprowadzonoby trzy testy i jeden wyszedł pozytywny to co, mielibyśmy jeden przypadek na cały kraj????
mamma
2 lata temu
Nam nie porzeba wiecej testow, popatrzcie na statystyki zachorowan i smiertelnosci, u nas do 15 osob max. umiera a winnych krajach dziesiatki i setki. Prawda jakich mamy dobrych lekarzy, dobre lek, wiec po co te testy???
jack
2 lata temu
ci władcy przecież zostali wybrani przez naród,,nie wiem skąd tyle złości
obserwator
2 lata temu
A prawda jest tak że jak by rządziło PO to w POLSCE nie wykonywano by żadnych testów.ONI mieli w programie likwidacje laboratoriów - tak prawda.
GP.
2 lata temu
Polskie testy to już tydzień są produkowane w Polsce przez firmę Bioxima , są o wiele lepsze w specyfikacji niż te z Poznania, ale propaganda robi swoje :między innymi dwugenowe, temperatura przechowywania pokojowa a nie minusowa oraz 2godz.na wynik a nie 6godz.Sąto podobno najlepsze testy na świecie, które kupuje cały świat oprócz Polski.
tad
2 lata temu
przecież ci nasi przemądrzali władcy od dawna powtarzają,że Polska była od początku przygotowana na koronawirusa i Europa mogła brać z nas przykład .Tak w chwaleniu się to jesteśmy genialni.Gdyby nie zakupy środków ochrony dla służby zdrowia przez osoby prywatne i fundacje ,to była by całkowita klapa .Brak słów na to co robił rząd ,oprócz zajmowaniem się wyborami -żenada.
Według PiS
2 lata temu
na pierwszym miejscu zwłaszcza z tymi koreańskimi testami wskazującymi zawsze wynik ujemny dla propagandy.
alik
2 lata temu
wszystko zgodnie z planem, byle do wyborow, stad taka zalosna liczba testow, jestesmy obecnie na 4 miejscu od konca w europie pod wzgledem wykonywania testow
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić