wb| 

Sprawdziliśmy, ile testów na koronawirusa wykonuje się w Polsce. Nie jest dobrze

24

Dostępność testów na koronawirusa w Polsce z dnia na dzień się zwiększa, podobnie jak moce przerobowe ich wykonywania. Na tle krajów Unii Europejskiej statystyki w naszym kraju są jednak jednymi z najgorszych.

Sprawdziliśmy, ile testów na koronawirusa wykonuje się w Polsce. Nie jest dobrze
(Getty Images, Pedro Vilela)

Aby odpowiednio ocenić sytuację epidemiologiczną w kraju, niezbędne jest zwiększanie liczby przeprowadzonych badań. Jeżeli uda się to osiągnąć, łagodzenie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce może odbywać się szybciej, niż zakładano.

20 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby przeprowadzono w naszym kraju blisko 10 tysięcy testów. Jeszcze kilkanaście dni wcześniej ta wartość oscylowała w granicach 4-5 tysięcy testów na dzień. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że jesteśmy w stanie podwoić liczbę testów wykonywanych aktualnie.

Testy na koronawirusa. Ile wykonuje się ich w Polsce?

Według oficjalnych, opublikowanych danych, w Polsce do tej pory przeprowadzono łącznie 204 246 testów na koronawirusa. Daje to średnią 5397 testów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Jeśli chodzi o państwa Unii Europejskiej, gorszą statystykę w tej kategorii mają tylko Grecja, Rumunia, Bułgaria oraz Węgry.

Do tej pory najwięcej testów przeprowadzono w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi mogą się pochwalić 1 728 357 wykonanymi testami na obecności wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. W przeliczeniu na milion osób w kraju Niemcy w UE zajmują jednak ósme miejsce (20 629 testów/milion mieszkańców). Na szczycie listy bez niespodzianek znajdują się państwa, które nie mają dużej liczby mieszkańców. Pierwsze miejsce ma Luksemburg (53 781 testów/milion osób), drugie Malta (52 663), a trzecie Estonia (30 405).

Polski test na koronawirusa. Ile będzie kosztować?

Polskim naukowcom udało się opracować test na koronawirusa. Dokonali tego badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Test będzie bazował na wyłącznie polskich odczynnikach. Oznacza to, że będzie on zdecydowanie tańszy od testów, które są aktualnie sprowadzane z zagranicy, a ich koszt wynosi 400 złotych za sztukę. Cena polskiego testu to zaledwie 53 złote.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić