Stan wyjątkowy w Polsce. Mamy oficjalne stanowisko PiS

146

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy? Co jeśli wybory korespondencyjne nie odbędą się w maju?

Stan wyjątkowy w Polsce. Mamy oficjalne stanowisko PiS
(PAP)

W sobotę "Super Express” opublikował artykuł, w którym podał informację, że PIS zastanawia się nad wprowadzeniem w kraju stanu wyjątkowego. Miałoby to się odbyć, jeśli nie dojdzie do majowych wyborów prezydenckich. Wówczas te zostałyby przesunięte na jesień. Co więcej, „Super Express” sugerował, że „Cała propaganda ma być taka, że stan wyjątkowy jest przez opozycję. To tajny plan prezesa na wszelki wypadek".

Po publikacji szybko zabrała głos Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Zdementowała plotki, jakoby w Polsce miał zostać wprowadzony stan wyjątkowy, jeśli wybory korespondencyjne się nie odbędą.

„Mamy do czynienia z odmową organizacji wyborów przez niektórych samorządowców. I nawet jeśli dawałoby to podstawę do wprowadzenia stanu wyjątkowego, w żadnym razie nie jest to przez nas brane pod uwagę" - napisała na Twitterze Anita Czerwińska.

Wicepremier Sasin na temat stanu wyjątkowego w Polsce

Pogłoski o wprowadzeniu w najbliższym czasie stanu wyjątkowego dementuje też wicepremier Jacek Sasin. - W tej chwili nie ma żadnych podstaw, żeby wprowadzić ani stan klęski żywiołowej, ani stan wyjątkowy, ani żaden inny stan nadzwyczajny. To są sytuacje bardzo dokładnie opisane w konstytucji i ustawach. Nie istnieją żadne przesłanki, żeby którykolwiek stan został wprowadzony – podkreśla.

Wicepremier Sasin nie wyklucza jednak, że przesłanki do wprowadzenia stanu wyjątkowego nie pojawią się później. Mogłoby się tak zdarzyć, jeśli wybory prezydenckie w maju się nie odbędą, a kadencjaAndrzeja Dudy wygaśnie. - Jeśliby założyć, że doszłoby do gigantycznego kryzysu państwa, związanego z tym, że na początku sierpnia wygasa kadencja prezydenta RP, nie zostałby wybrany prezydent a jednocześnie nie ma żadnych przepisów, które pozwalałyby zastąpić prezydenta, to należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego - powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski wicepremier Jacek Sasin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić