o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Stan wyjątkowy w Polsce. Mamy oficjalne stanowisko PiS

59
Podziel się

Czy w Polsce zostanie wprowadzony stan wyjątkowy? Co jeśli wybory korespondencyjne nie odbędą się w maju?

Stan wyjątkowy w Polsce. Mamy oficjalne stanowisko PiS
(PAP)
bDyWEtiZ

W sobotę "Super Express” opublikował artykuł, w którym podał informację, że PIS zastanawia się nad wprowadzeniem w kraju stanu wyjątkowego. Miałoby to się odbyć, jeśli nie dojdzie do majowych wyborów prezydenckich. Wówczas te zostałyby przesunięte na jesień. Co więcej, „Super Express” sugerował, że „Cała propaganda ma być taka, że stan wyjątkowy jest przez opozycję. To tajny plan prezesa na wszelki wypadek".

Po publikacji szybko zabrała głos Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Zdementowała plotki, jakoby w Polsce miał zostać wprowadzony stan wyjątkowy, jeśli wybory korespondencyjne się nie odbędą.

„Mamy do czynienia z odmową organizacji wyborów przez niektórych samorządowców. I nawet jeśli dawałoby to podstawę do wprowadzenia stanu wyjątkowego, w żadnym razie nie jest to przez nas brane pod uwagę" - napisała na Twitterze Anita Czerwińska.

bDyWEtjb

Wicepremier Sasin na temat stanu wyjątkowego w Polsce

Pogłoski o wprowadzeniu w najbliższym czasie stanu wyjątkowego dementuje też wicepremier Jacek Sasin. - W tej chwili nie ma żadnych podstaw, żeby wprowadzić ani stan klęski żywiołowej, ani stan wyjątkowy, ani żaden inny stan nadzwyczajny. To są sytuacje bardzo dokładnie opisane w konstytucji i ustawach. Nie istnieją żadne przesłanki, żeby którykolwiek stan został wprowadzony – podkreśla.

bDyWEtjh

Wicepremier Sasin nie wyklucza jednak, że przesłanki do wprowadzenia stanu wyjątkowego nie pojawią się później. Mogłoby się tak zdarzyć, jeśli wybory prezydenckie w maju się nie odbędą, a kadencjaAndrzeja Dudy wygaśnie. - Jeśliby założyć, że doszłoby do gigantycznego kryzysu państwa, związanego z tym, że na początku sierpnia wygasa kadencja prezydenta RP, nie zostałby wybrany prezydent a jednocześnie nie ma żadnych przepisów, które pozwalałyby zastąpić prezydenta, to należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego - powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski wicepremier Jacek Sasin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDyWEtjC
KOMENTARZE
(59)
CWL
9 miesięcy temu
A co teraz mamy , jak nie Stan Wyjątkowy !!!Gęby wycierają Konstytucją a sami ją łamią !!!
Dziadek
9 miesięcy temu
Dajcie se już spokój z tymi wyborami, Sasinem, Dudą i tym korona-wirusem bo można już zwariować!
ralf
9 miesięcy temu
Przecież jak zginął w katastrofie nasz prezydent, to dało się tę sytuację rozwiązać, konstytucja miała na to wytyczne. Problem jest w obecnej sytuacji taki, że każdy sobie interpretuje konstytucję jak aktualnie mu wygodnie.Zdrowy rozsądek i życie ludzkie są dla obecnej partii rządzącej mało istotne. Będę się temu przyglądał z zaciekawieniem. Zdrowia wszystkim.Zdrowego rozsądku i dystansu do polityki.
bDyWEtjD
olo
9 miesięcy temu
co za brednie , to już ohydztwo!!
oskar
9 miesięcy temu
niech dadzą se spokój z wyborami to można zrobić później na razie niech zajmą się chorymi i mogli by pomyśleć jak ochronić zdrowych
Najnowsze komentarze (59)
Lolo
9 miesięcy temu
Gigantyczny kryzys państwa z powodu braku prezydenta, Andrzejka? Od kilku lat mamy totalny kryzys tego urzędu i jakoś żyjemy.
Tony
9 miesięcy temu
Chyba stan klęski żywiołowej, żadnej wojny poza polityczną nie mamy
logic
9 miesięcy temu
Wybory Korespondencyjne to świetny pomysł Pana Władysława Kosiniaka-Kamysz czyli opozycji, partii rządzacej też to się podoba czyli jest consensus.i po co ten hejt tuuu na forum ??? we własnym domu zakreślamy kandydata na Prezydenta wrzucamy zwrotną kopertę do skrzynki na listy. z nikim się nie spotykamy,z nikim nie rozmawiamy czyli bezpiecznie, higienicznie i kulturalnie.Pozdrawiam wszystkich:)
bokin
9 miesięcy temu
Więzienia czekają...
ak001
9 miesięcy temu
Kuźwa! Przecież o stan wyjątkowy prosiliśmy się co najmniej miesiąc temu! Czemu nie chcieli wprowadzić? Bo wybory. Gdyby wprowadzono stan wyjątkowy nie można by było zrobić tej szopki. A ja wam mówię, że kilka dni po 10 maja (bez względu na to, czy ten cyrk się odbędzie czy nie) zostanie wprowadzony stan wyjątkowy. Po to przecież robi się teraz więcej testów.
Tkt
9 miesięcy temu
PiS jest do bani ale tak naprawdę kto z opozycji jest teraz w stanie ogarnąć ten cały bałagan?
młody
9 miesięcy temu
Wszyscy chodzą do sklepów, zmawiają przez internet i odbierają przesyłki od kurierów czy listonoszy a koperty do skrzynki nie można wrzucić? Śmieszne!
realista
9 miesięcy temu
Bajzel jakich mało. W kościele 1os./15m2 a w autubusie ok.24os./ok.20m2 gdzie sens i logika. Tak samo już obecnie w sklepach wielkopowierzchniowych, więc jaki problem przeprowadzić normalne wybory z zachowaniem odpowiednich procedur a część korespondencyjna tylko dla osób na kwarantannie i odizolowanych chorych!!!!!! Tylko trzeba chcieć ale to wszystko specjalna propaganda i aż dziwi, że Prezydent na to wszystko przystaje, jakby nie miał własnego zdania i możliwości działania... . Ta cała propaganda wychodzi już bokami i przypomina propagandę III ..... .
bDyWEtjv
Jadzia
9 miesięcy temu
Państwo totalitarne z I sekretarzem na czele. Trzeba być zdrajcą Narodu żeby udział w niekonstytucyjnych pseudowyborach w których w wyniku fauszerstwa ponownie wygra marionetka, która 7 razy złamała konstytucję. Pani Prokurator Wrzosek już wymieniła kto będzie siedział, ci którzy nawołują do przestępstwa i narażają obywateli na utratę zdrowia i życia, czyli dyktator, główny listonosz pis, niedoszły metropolita Wawy Sasin, Pani Marszałek, Sejmu Witek i pan premier Grozi im do 8 lat więzienia Po trupach do władzy będą mieli krew na rękach. Polacy szanujcie swoje zdrowie i życie Nie dajmy się seświnić.Pani rzecznik , powinno być Pani wstyd, że dla kariery odstawiła Pani sumienie na bok To jest niegodne
II.SORT
9 miesięcy temu
ETYKIETKA pisu temat zastępczy to wybory,bokiem już wychodzi Polakom bez końca te klepanie
ja pytam
9 miesięcy temu
Państwo z PIS, dlaczego robicie to rodakom? Naprawdę nie można przesunąć wyborów na sierpień. Teraz bardzo dużo ludzi choruje i umiera. My się po prostu boimy, o siebie i swoje rodziny.
aaa
9 miesięcy temu
Jak nie ma prezydenta to automatyczne zastępuje go marszałek sejmu i nie ma potrzeby wprowadzania stanu wyjątkowego. Taką sytuacje mieliśmy po śmierci Kaczyńskiego i kraj funkcjonował normalnie. Nie róbcie ludziom wody z mózgu.
pzt
9 miesięcy temu
oj będzie się działo
beata sz
9 miesięcy temu
wystarczy nie kraść to na wszystko starczy
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić