Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Aldona Brauła
|

Stany Zjednoczone. Setki deportowanych zostało zamordowanych lub wykorzystanych

27
Podziel się

Najnowsze raporty Human Rights Watch mówią o setkach imigrantów deportowanych z USA, którzy zostali zamordowani bądź ciężko okaleczeni i wykorzystani. Rząd Stanów Zjednoczonych rzekomo o wszystkim wie i przymyka na to oko, nie udzielając azylu naprawdę potrzebującym.

Stany Zjednoczone. Setki deportowanych zostało zamordowanych lub wykorzystanych
(East News, Timothy Fadek/Redux/EAST NEWS)
bFdTVypx

Nowe śledztwo ujawnia, że co najmniej 200 salwadorskich migrantów i osób ubiegających się o azyl zostało zabitych, zgwałconych lub poddanych torturom po deportacji z powrotem do Salwadoru. Rząd Stanów Zjednoczonych przymyka oczy na powszechnie znane niebezpieczeństwa, które czekają na imigrantów w ich kraju.

Human Rights Watch udokumentowała 138 deportowanych Salwadorczyków zamordowanych przez członków gangu, policję, żołnierzy i byłych partnerów. Do tych przestępstw miało dojść w latach 2013-2019. Większość została zabita w ciągu kilku miesięcy od deportacji przez tych samych sprawców, przed którymi próbowali uciec do USA.

Raport wskazuje także ponad 70 innych osób, które były zostały pobite, napadnięte lub zgwałcone. Zwykle za tymi przestępstwami stały gangi, które nieustannie toczą ze sobą wojny na terenie całego Salwadoru.

bFdTVypz
Zobacz także: Zobacz także: Ziemia obiecana... Łódź z migrantami na plaży w południowej Hiszpanii

Salwador, najgęściej zaludniony kraj w Ameryce Środkowej, ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie. Władze są nieskuteczne w ochronie ludzi przed gangami, do których należy aż 60 tys. obywateli.

USA wie o sytuacji deportowanych migrantów

Rzeczywista liczba zabójstw i ataków przemocy jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż mówi raport. Większość przestępstw w Salwadorze nie jest nigdzie zgłaszana.

bFdTVypF

Zgodnie z danymi ONZ liczba uciekinierów z Salwadoru wzrosła w ostatnich latach. W 2019 roku niemal 70 tys. uchodźców ubiegało się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Mimo świadomości co się dzieje z migrantami USA deportuje większość z nich. Odkąd Donald Trump został prezydentem odrzucana jest większość wniosków o azyl.

Stany Zjednoczone musiały wiedzieć, że tak się dzieje, ponieważ większość przypadków została publicznie zgłoszona. Co ważniejsze, Salwadorczycy jasno piszą we wnioskach o azyl, że taka jest ich rzeczywistość. Ale ta rzeczywistość jest ignorowana przez władze USA - powiedziała Elizabeth Kennedy, współautorka raportu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

bFdTVyqa
KOMENTARZE
(27)
marules
2 lata temu
Nie żebym kogoś bronił czy oskarżał, ale dlaczego piszą tylko o Trumpie, a raport jest 2013 - 2019, także zawiera się tu połowa okresu w którym Trump nie był prezydentem i nie miał żadnego wpływu na sytuację. W hipotetycznej sytuacji jesli do 2016 zabitych zostało 130 odesłanych imigrantów, a od 2016 8, to naturalnie szkoda tych 8, przypisywanie odpowiedzialności za 138 ofiar ... Zawsze takie rozbiezności dają pole do skrajnych interpretacji tekstu. Kolejna kwestia, to odległość. Tyle osób ucieka bo ratuje życie i nie zatrzymają się w najbliższym kraju, tylko podróżują przez 2 kraje min ze 3500km i do Usa. Niestety daje to podstawy do wątpliwości co do czystości intencji.
asd
2 lata temu
"Zwykle za tymi przestępstwami stały gangi, które nieustannie toczą ze sobą wojny na terenie całego Salwadoru." SKORO GANGI TO CI CO ZGINELI MUSIELI MIEC Z NIMI NA PIENKU. PEWNIE SAMI BYLI Z GANGOW.
REDisBED
2 lata temu
@Eldocent - rozumiem że komunizm i nazizm czyli narodowy socjalizm ze swoimi 180 milionami ofiar cywilnych , wymordowanych przez oba systemy (gdzie jednak nazizm ma na koncie "tylko" 30 milionów) to ta oznaka czerwonej wyobraźni ? Lewactwo tworzy utopie i ZAWSZE wszelkimi sposobami próbuje uszczęśliwić nimi cały świat , ofiary nie sa ważne , jak mawiał twój towarzysz Lenin "grab zagrabione i burz by powstał nowy lepszy świat " Ot lewicowa nadzieja ...
bFdTVyqb
Ibrahim
2 lata temu
jankesów nie obchodzi NICZYJE życie z wyjątkiem własnego. Czego się spodziewać po potomkach brytyjskich morderców i kryminalistów.
Gość
2 lata temu
Nie obarczajcie winą USA, tylko zróbcie porządek w Salwadorze, bo to tam doszło do tragedi.
fffff
2 lata temu
i bardzo dobrze. Coś im nie pasuje to niech wracają do siebie
fffff
2 lata temu
i bardzo dobrze. Coś im nie pasuje to niech wracają do siebie
zjawa
2 lata temu
Jak się czyta takie artykuły,to ten świat coraz bardziej przypomina biblijną Sodomię i Gomorię. Może przyjdzie taki czas,że to wszystko chusteczka strzeli.
qwerty
2 lata temu
kidawa i błońska już szykują osiedla dla inżynierów z Afryki
Ambassador
2 lata temu
Sukces pani Merkel.Po 5 latach pobytu 50% emigrantów zaczeło pracować .A co robi reszta ??? Teraz rozumiem i popieram Prezydenta USA jeżeli buduje wysokie mury na granicy
Leszek10000
2 lata temu
Takich krajów jak Salwador jest więcej. Problem w tym, że ci co uciekają i ubiegają się o azyl nie są lepsi od tych bandytów, którzy zostali. To też są często byli mafiozi, którzy przegrali walkę o władzę. Jak wjadą do USA to z braku wykształcenia część z nich zajmie się działalnością przestępczą.
acotam
2 lata temu
najpierw zamordowali a później deportowali..
Maciej
2 lata temu
hola hola- gdzie salwador a gdzie usa? po drodze jest gwatemala i meksyk. jeżeli to uchodźcy to powinni zostać w gwatemali.
bFdTVypT
juras
2 lata temu
dlaczego timermans nie pojedzie tam krzewic swoich chorych wizji swiata?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić