Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Stracono sprawców najstraszniejszego ataku terrorystycznego w historii Japonii

37

W Japonii wykonano wyrok na członkach sekty Aum Najwyższa Prawda. Była ona odpowiedzialna za ataki terrorystyczne z użyciem sarinu, w tym ten najbardziej tragiczny, do którego doszło w 1995 roku w tokijskim metrze.

Shoko Asahara przywódca sekty Aum
Shoko Asahara przywódca sekty Aum (East News)

- Ból i udręka ofiar, ich rodzin i poszkodowanych, którzy do dziś pozostają niepełnosprawni są niewyobrażalne – powiedział minister sprawiedliwości Japonii Yoko Kamikawa podczas konferencji prasowej.

Sześciu straconych mężczyzn było ostatnimi odpowiedzialnymi za atak. Siedmiu innych, włącznie z liderem sekty Shoko Asaharem, zostało straconych na początku lipca 2018 roku.

Atak z użyciem sarinu był najokrutniejszym przejawem terroryzmu w historii Japonii. Pochłonął 13 ofiar, zaś rannych zostało ponad 5 tys. Sekta była powiązana również z innymi morderstwami oraz atakiem z użyciem trującego gazu, do którgo doszło w 1994 roku. Zginęło wtedy 8 osób a rannych zostało 600.

Straceni mężczyźni byli tymi, którzy rozpylili zabójczą truciznę w wagonach metra. Odpowiedzieli za atak doczekali wykonania wyroków dopiero teraz, gdyż sąd musiał rozpatrzyć ich ostateczną apelację. Nastąpiło to w styczniu 2018 roku. Informacje te podała japońska stacja NHK.

Sarin zabija w kilka sekund. Jego ofiary dusza się, wymiotują, dostają drgawek i paraliżu. Świadkowie ataku z 1995 roku relacjonowali, że najpierw zobaczyli dziwny płyn, a po chwili poczuli gryzące wyziewy.

Najwyższa Prawda narodziła się w 1980 roku, jako grupa łączącą hinduskie i buddyjskie wierzenia. Później przyswoiła sobie elementy apokaliptycznych przepowiedni zaczerpniętych od chrześcijan. Guru sekty, Shoko Asahar, ogłosił siebie pierwszym "oświeconym" od czasów Buddy.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Tajemnice Charlesa Mansona
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić