o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Susza w Polsce może być katastrofalna. Ostrzeżenie ministra

81
Podziel się

Susza, która już panuje w Polsce, może być najbardziej dotkliwa od 50 lat. - Możemy mieć suszę najsilniejszą w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem - alarmuje szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Susza w Polsce może być katastrofalna. Ostrzeżenie ministra
Susza w Polsce może być katastrofalna. Ostrzeżenie ministra (East News)
bEgvoMdh

O najnowszych prognozach dotyczących suszy minister mówił na antenie Radia Plus. - Biorąc pod uwagę, to co się w ostatnim roku działo w Polsce, jeśli chodzi o poziomy wód i katastrofalnie niski stan wody odnotowany na Wiśle, czyli 33 cm, musimy naprawdę przygotować się pod kątem suszy - ostrzegał Marek Gróbarczyk.

Dodał, że wszystko wskazuje na to, że czeka nas sucha wiosna z małą sumą opadów, nawet jeśli w ciągu roku suma się zrównoważy.

- Jeśli taka sytuacja się utrzyma, to możemy mieć suszę chyba najbardziej w swojej mocy najsilniejszą w porównaniu z ostatnim pięćdziesięcioleciem - mówił szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. - To będzie trudna wiosna - dodał.

bEgvoMdj
Zobacz także: Zobacz też: "Tam jest po prostu zbrodnia". Małgorzata Kidawa-Błońska liczy, że debata nie będzie w TVP

Gróbarczyk powiedział również na antenie Radia Plus, że rząd PiS rozpocznie w tym roku program rozwoju retencji.

bEgvoMdp

Mówiąc o sposobach przeciwdziałania skutkom suszy, wskazał na potrzebę kumulowania wody w istniejących zbiornikach retencyjnych i jej stopniowym uwalnianiu w najgorszym okresie.

Susza w Polsce. Minister zapowiada dofinansowanie budowy studni przy domach

Minister zapowiadał również programy dla osób prywatnych. Chodzi o dofinansowanie budowy własnych studni głębinowych przy domach oraz prac melioracyjnych dla rolników.

Jak przypomina Radio Plus, Polska gromadzi ok. 4 mld m sześc. wody, czyli właśnie wspomniane ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego.

bEgvoMdq

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgvoMdK
KOMENTARZE
(81)
Polecam ;-D
rok temu
A rozwiazanie tego problemu znajduje sie w filmie z 70-tych lat "Hydrozagadka"
Jamlasica
rok temu
Co to za bzdury,cala zima jest mokra od paru miesiecy deszcze, sniegi z deszczrm, roztopy i wiecej topniejacego sniegu.
polskawlesie
rok temu
Jest jeden pomysł generalnie: beczka na deszczówkę oraz zapomogi dla poszkodowanych od suszy chłopów. O stepowieniu - wysychaniu niemal połowy powierzchni Polski wiadomo od ponad pół wieku. W tym czasie państwo nic nie robiło, a nawet ostatnio przyjęło Strategię Gospodarki Wodnej Polska 2030 (opracowana przez Instytut Ochrony Przyrody PAN na zlecenie MŚ w czasie rządów PO-PSL), która wskazywała, że każda sztuczna retencja jest szkodliwa dla środowiska. Na bazie tych pomysłów przyjęto (J.Szyszko - PiS) rozwiązania prawne oraz powołano Wody Polskie. Obiecywana pomoc państwa w sprawie melioracji i studni w dużej mierze zasili organizacje pseudoekologiczne, które z zapałem zabiorą się za pisanie opinii środowiskowych, wydłużając procedury i mnożąc koszty. Przypomnę, że w 2015 parytetem wyborczym PiS była właściwa gospodarka wodna wraz z odtworzeniem i budową sieci dróg wodnych (sic!). Minęło 5 lat i mamy beczkę na wodę oraz zapomogi dla poszkodowanych. - Niech żyje Ministerstwo Środowiska - potrafi od 30 lat skutecznie niszczyć zasoby, w imię rusko-niemiecko-jankeskich interesów, które mają osłabiać kraj.
bEgvoMdL
Nie głosujący
rok temu
Ehh, o fatalnym stanie hydrologii i energetyki w tym kraju wiadomo już od dawna. Żadna z partii nic z tym nie robiła od prawa do lewa. Zajmują się prawami homoseksulistów, aborcjami i innymi pierdołami, ważnych problemów dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa nikt nie porusza...
cejmer
rok temu
W październiku mówili że bedzie zima stulecia pozniej na początku stycznia mówili że w lutym będą REKORDOWE opady śniegu Wiec jak se chcą to niech gadają, aby sprawiali wrażenie że mają za co nasze pieniądze brać, a panstwu radzę spokojności :)
Pepek
rok temu
Od roku staram się o pozwolenie na zbiornik retencyjny. Wody Polskie mają czas.
Wer
rok temu
Magic Z torunia dostal ogromne pieniadze od pisu tez of niewierzacych jak I innych religji to niech sie modli o dyszcz
Piew
rok temu
To dopiero teraz o tym się dowiedzieli? Mówi to co większość już od dawna wiedziała tylko że żadna władza nie chciała się za to zabrać!!!! Tylko gadanie od powodzi 1000lecia we Wrocławiu. Podczas ostatniej większej powodzi tamę we Wrocławiu uratowało tylko to że puściły wały w ŚWINIARACH!!!!! TAK DLA PRZYPOMNIENIA PANIE MINISTRZE
Ryżysmark
rok temu
Susza - wina PiSu
optymista
rok temu
deszcz pada. jaka susza
kolo
rok temu
nigdy nie mówili prawdy
opam
rok temu
Wycinajcie więcej drzew, marnujcie wodę, wyrzucajcie śmiecie do rowów, lasów,
fgfggf
rok temu
PIS to najgorszy rząd , który niszczy środowisko naturalne!!
bEgvoMdD
Misiewicz
rok temu
Spokojnie, wyschniete jeziora węglem się zasypie, po co nam woda
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić