Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Syria. Turcja poniosła wielkie straty. Uchodźcy zaleją Europę

126

Turcja ogłosiła, że nie zamierza dłużej powstrzymywać syryjskich uchodźców przed dotarciem do Europy. W ostatnim czasie z powodu eskalacji konfliktu w Syrii, z prowincji Idlib przesiedlono prawie milion osób. Turcja zapowiedziała decyzję tuż po nalocie syryjskich sił rządowych, w którym zginęło jej 33 żołnierzy.

Syria. Turcja poniosła wielkie straty. Uchodźcy zaleją Europę
(East News, ARIS MESSINIS/AFP/East News)

Turcja nie będzie dłużej powstrzymywać uchodźców przed dotarciem do Europy. Polecenia, aby nie zatrzymywać fali ludzi, wydano tureckiej policji, straży przybrzeżnej i urzędnikom pracującym na granicy. Ponadto zdecydowano otwarciu granicy z Syrią na najbliższe 72 godziny.

Zdecydowaliśmy natychmiast, aby nie powstrzymywać uchodźców syryjskich przed dotarciem do Europy drogą lądową lub morską – powiedział Reutersowi, wysokiej rangi urzędnik z Turcji, który poprosił o anonimowość.

Około miliona cywilów zostało wysiedlonych z Idlib w pobliżu granicy z Turcją. Od grudnia narasta tam konflikt między tureckimi, a syryjskimi siłami rządowymi wspieranymi przez Rosję. Anonimowy urzędnik Ankary dodał, że ciężar przyjmowania uchodźców jest "zbyt duży, aby podźwignął go jakikolwiek kraj". Turcja przyjęła już około 3,7 mln syryjskich uchodźców i w obliczu zaistniałego kryzysu może sobie dłużej nie poradzić.

Zobacz także: Zobacz także: Naloty na tureckich żołnierzy. Są liczne ofiary

Prowincja Idlib była do niedawna ostatnim terenem opanowanym przez rebeliantów. Wojska Baszara el-Asada wpierane przez Rosję, przejmują jednak kolejne części tej prowincji i zmuszają ludność cywilną do masowych przesiedleń.

Turcja wpiera działania przeciwko rządom Asada. Po ostrzale, w którym zginęło 33 tureckich żołnierzy, wojsko prezydenta wspierane przez Rosję nazwano "siłami wroga". Ponadto Turcja ostrzelała samoloty syryjskie i rosyjskie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić