Kacper Krysztofik| 

Szkolił dzieci na terrorystów ISIS. Iracki sąd skazał go na śmierć

37

Jeden z najgroźniejszych bojowników Państwa Islamskiego, Marokańczyk Abu Hamza al-Belżiki, który odpowiadał m.in. za stworzenie siatki terrorystycznej w Europie, usłyszał wyrok kary śmierci od Najwyższego Sądu Karnego w Iraku.

isis
isis (PAP, Balkis Press)

Mężczyzna w rzeczywistości nazywa się Tariq Jardun i jest Marokańczykiem z belgijskim obywatelstwem. Został uznany winnym członkostwa w organizacji terrorystycznej oraz przygotowania i przeprowadzenia wielu działań z ramienia ISIS. Do głównych zadań Jarduna należało szkolenie "Młodego Kalifatu" - dzieci, które w przyszłości miały zasilić szeregi Państwa Islamskiego.

Terrorysta został schwytany w lipcu 2017 roku w czasie walk w Niniwie. Przedstawiciel irackiego wymiaru sprawiedliwości Abdul-Sattar al-Bajrakdar, który uczestniczył w procesie, stwierdził, że al-Belżiki jest jednym z najgroźniejszych bojowników w tej organizacji. Był odpowiedzialny za stworzenie szeregu komórek ISIS w Europie.

Zobacz również: ISIS atakuje Waszyngton w filmie propagandowym rodem z Hollywood

Wyrok najprawdopodobniej nie spotka się z aprobatą Zachodu. Choć kara śmierci jest potępiana przez Unię Europejską, ONZ i wiele organizacji humanitarnych, od wyroku irackiego sądu nie ma odwołania. Prawdopodobnie nikt nie będzie też interweniował w tej sprawie, bowiem większość państw UE nie chce przyjmować z powrotem swoich obywateli, którzy wyjechali na Bliski Wschód by walczyć w ISIS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić