Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Dudkiewicz
|

Sztuczna inteligencja nauczyła się chodzić. Nikt jej nie pokazał, jak to robić

54
Podziel się:

Deep Mind, projekt amerykańskiego giganta Google, rozwinął się w bardzo ciekawym kierunku. Komputer nauczył się poruszać, skakać i pokonywać przeszkody.

Sztuczna inteligencja nauczyła się chodzić. Nikt jej nie pokazał, jak to robić
(flickr.com, Ryan Somma)

Firma przeprowadziła testy w trzech konfiguracjach. Sztucznej inteligencji powierzono dwie nogi, potem cztery, a na końcu program musiał poradzić sobie z ludzkim ciałem. Żeby symulacja była jak najbliższa rzeczywistości, programiści umieścili w modelach wirtualne sensory, na wzór ludzkich zmysłów. Te miały dawać programowi informacje, gdzie znajdują się przeszkody.

*Systemowi polecono pokonać drogę z puntu A do punktu B. *Google nie dało programowi żadnych instrukcji, jak ma to zrobić. Ten, korzystając z danych, które dostarczały sensory, opracował sposób poruszania się i zaplanował trasę, którą pokona.

Ten program może być dobrym parkourowcem - czytamy w video.scroll.in.

Jak widać na nagraniu, sztuczna inteligencja popełnia błędy. Ekipa Deep Mind przyznaje, że w niektórych sytuacjach algorytm nie potrafił sobie poradzić, w innych zachowywał się nadwrażliwe. Jednak najważniejsze dla badaczy jest to, że system wyciągał wnioski z popełnionych błędów.

Zobacz także: Zobacz też: "Czy leci z nami pilot?" Przełomowa technologia sił powietrznych USA

Najlepiej algorytm radził sobie, gdy kierował czworonożnym modelem. Trasę pokonał bezbłędnie i był w stanie przeskoczyć dziury bez wpadania w nie. Najgorzej poszło w przypadku człowieka. Tułów sprawiał dużo problemów i powodował utratę równowagi. Jednak, w niektórych sytuacjach program był w stanie opanować ciało, poddane zewnętrznym naciskom.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
Tom
5 lata temu
Jest nadzieja dla (PO)osłów z PO : można im wszczepić sztuczna inteligencje bo prawdziwej nie posiadają co udowodnili blokując sejm,robiąc z niego cyrk...
napalony wojo...
5 lata temu
Nie mogę się doczekać wojny ludzi z cyborgami, będzie piękna rzeźnia
sam
5 lata temu
Oddam sejm w ręce sztucznej inteligencji, od zaraz.
batman
5 lata temu
Teraz najwazniejsze zeby ta sztuczna inteligencja nauczyla sie strzelac i zabijac.
AK
5 lata temu
Na Wiejskiej taka inteligencja jest za bardzo inteligentna
f
5 lata temu
dajcie mu 4 nogi i 4 ręce
tuttikompare
5 lata temu
Standardowo za mało jest informacji żeby to dobrze ocenić. Programiści może i nie dali sposobu na tacy ale zaprogramowali warunki początkowe. Pewnie dostępne ruchy i jakiś sygnał który by po pchał do przodu. Nie znam szczegółów więc jestem podejrzliwy i sceptyczny. Wiecie że sprzedają nam te "inteligentne rzeczy" które nic z inteligencją nie mają wspólnego to tylko zaprogramowana sekwencja czynności. Ale nie musicie tego rozumieć, wystarczy że macie kasę żeby to kupić ;P
zb
5 lata temu
a jak będzie chciała rządzić Człowiekiem !!!!
Gotowy scenar...
5 lata temu
Wcale nie jest to dziwne ze zaprojektowano również maszyny zbierające energie ze szczątek zwierzęcych likwidując je.
Cel jest inny
5 lata temu
Smiesza mnie Ci chorzy psychicznie naukowcy - Gdyby byłą inteligentna to by nie musiała chodzić .
tylko wiedza
5 lata temu
Mass Effect 3 Avina ze szpitala huerty (a tak na marginesie Avina była wirtualną inteligencją a nie sztuczną inteligencją)
realist
5 lata temu
czyli tak działają roboty boston dynamics a teraz skopiowali technologie rozwiną i przekażą swoim prawdziwym sponsorom ;)
do123
5 lata temu
googlenet = skynet
On
5 lata temu
Na nasze szczęście komputerowi nie da sie zaprogramowac pragnień i emocji tylko zimne wyrachowane i logiczne zadania. Podswiadoma czesc naszego umysłu jest niezrozumiala dla nas samych wiec nie uda nam sie stworzyc programu ktory by ja imitowal. Reszta zalezy od tego jaki cel przewodni bedzie mial komputer, tworzyc czy niszczyć wtedy bedzie to realizowal w oparciu o wariacje i mozliwosci programu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić