Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Sztuczna inteligencja wykrywa raka piersi lepiej niż lekarze

5
Podziel się:

Najnowsze testy sugerują, że sztuczna inteligencja jest dokładniejsza niż lekarze w diagnozowaniu raka piersi na podstawie mammografii.

Sztuczna inteligencja wykrywa raka piersi lepiej niż lekarze
(Getty Images)

Raport dotyczący diagnozowania raki piersi przez sztuczną inteligencję opublikował wydział Google Health. We współpracy z DeepMind, Cancer Research UK Imperial Centre, Northwestern University i Royal Surrey County Hospital opracowano system, który analizuje wyniki mammografii.

Do testów wykorzystano zdjęcia rentgenowskie 76 tys. kobiet z Wielkiej Brytanii i 15 tys. kobiet z USA. Lekarze mieli dostęp do historii pacjentów i wyników wcześniejszych mammografii. Sztuczna inteligencja przetwarzała natomiast tylko anonimowie badania, nie posiadając dodatkowych informacji o pacjentach.

Mimo to, sztuczna inteligencja skuteczniej diagnozowała raka piersi. Nowy system pozwolił zmniejszyć liczbę fałszywie pozytywnych wyników o 1,2 proc., a fałszywie negatywnych o 2,7 proc.

Nasz zespół jest naprawdę dumny z wyników tych badań, które sugerują, że jesteśmy na najlepszej drodze do opracowania narzędzia, które może pomóc lekarzom wykryć raka piersi z większą dokładnością - powiedział Dominic King z Google Health.

Na razie system nie został wprowadzony do użytku w placówkach medycznych. Google twierdzi, że w najbliższych latach będzie pracować nad jego udoskonaleniem. Oczekuje się, że sztuczna inteligencja może przyspieszyć diagnozę, ponieważ algorytm komputerowy analizuje badania w ciągu kilku sekund.

Zobacz także: Zobacz także: Cyfrowe kompetencje i sztuczna inteligencja. Oto wyzwania najbliższej przyszłości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Wiesław Pilch
3 lata temu
To jest kierunek w którym AI rozwija się najszybciej. Również w Chinach. Uczę sie codziennie jakiegoś elementu AI mimo że mam już 70 lat. I mam nadzieję w tej branży pracować! Szczególnie w projektowaniu sieci neuronowych. Ukłony
bzdury
3 lata temu
Ja się pomyli to kto będzie winien? LEKARZ !!!
kjhgfd
3 lata temu
proponuje wypisywac takie odkrycia gdy to juz bedzie sie dzialo a nie za pare lat moze.........
Marcin J.
3 lata temu
Nasza służba zdrowia jest o lata świetleń przed legislacją prowadzoną przez nieupolitycznionch polityków. Sztuczna inteligencja przydała by się przy tworzeniu normalnych przePiSów
Patrick K.
3 lata temu
Biorąc pod uwagę poziom lekarskiego kunsztu jak prezentują np. uPOlitycznieni rezydenci to za jakiś czas pozostanie to jedyna inteligencja w POlskiej służbie zdrowia...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić