Radosław Opas
Radosław Opas| 

Szwedzi uderzyli w muzułmanów. Miarka się przebrała

378

Szwedzka inspekcja szkolna Skolinspektionen zdecydowała się cofnąć licencję dla muzułmańskiej szkoły podstawowej w Göteborgu. Władze uzasadniają swoją decyzję twierdząc, że uczniowie placówki mogli być narażeni na radykalną islamską ideologię.

Szwedzi uderzyli w muzułmanów. Miarka się przebrała
(iStock.com, Rawpixel)

Muzułmańska szkoła w Szwecji została zamknięta. Pod lupą szwedzkich organów zajmujących się szkolnictwem znalazła się prywatna placówka Safirskolan. Według wyników sporządzonego przez SAPO (tajne służby) raportu, w szkole dochodzić miało do licznych przypadków naruszeń standardów nauczania, których dopuścić się mieli nauczyciele.

Bojownicy ISIS wśród członków kadry pedagogicznej. Przeprowadzona kontrola wykazała, że do grona nauczycieli należały 4 osoby, które wyjechały wcześniej do Syrii i przebywały na terenach kontrolowanych przez tzw. Państwo Islamskie. Ustalono także, że aż 7 wychowawców pracujących na co dzień z dziećmi utrzymuje kontakty ze środowiskami ekstremistycznymi. O sprawie poinformowały szwedzkie media.

Założyciel szkoły ma zostać wydalony z kraju. W październiku władze Szwecji zdecydowały się podjąć decyzję o deportacji Abdela-Nassera el-Nadiego. Mężczyzna jest uznawany za szefa placówki, która do niedawna nosiła jeszcze nazwę Vetenskapskolan (w języku szwedzkim określenie to oznacza szkołę naukową). Na jego miejsce zatrudniono Jihane Jdidi, jednak przedstawiciele SAPO twierdzą, że szkołą nadal kieruje poprzedni właściciel, który prowadzi radykalizujące dzieci praktyki.

Zobacz też: Wywiad z liderem ISIS. Wstrząsające, co ma do powiedzenia światu

SAPO oceniło, iż istnieje ryzyko, że uczniowie wciąż będą poddawani radykalizacji, a także rekrutowani do struktur, które akceptują przemoc lub przestępstwa jako metodę zmian politycznych - ogłosił prawnik Skolinspektionen Johan Kylenfelt.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

450 dzieci bez szkoły. Władze starają się obecnie ulokować wszystkich uczniów Safirskolan w innych placówkach, w których mogliby uczyć się na czas prowadzonego śledztwa. Abdel-Nasser el-Nadi jest wyznawcą salafizmu, radykalnego odłamu islamu i według ustaleń służb ma powiązania z imamami szerzącymi wspierającymi Państwo Islamskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić