Aleksander Sławiński| 

Tajemnicza przypadłość u dzieci. Lekarze nie wiedzą, czy jest związana z koronawirusem

586

Kolejne kraje donoszą o występowaniu u dzieci rzadkiego, ale bardzo niebezpiecznego stanu zapalnego, który może mieć związek z koronawirusem. Zdaniem niektórych jest to odpowiedź dziecięcego układu immunologicznego na wczesną fazę infekcji.

Wysypka jest jednym z głównych objawów nowej przypadłości
Wysypka jest jednym z głównych objawów nowej przypadłości (Getty Images)

Już niemal sto przypadków nietypowej przypadłości u dzieci zaobserwowali lekarze w co najmniej sześciu krajach - Wielkiej Brytanii Francji, Hiszpanii Włoszech, Szwajcarii i USA. Przypomina ona połączenie choroby Kawasakiego oraz zatrucia substancjami toksycznymi i dotyka głównie najmłodszych dzieci.

Choroba Kawasakiego,występuje głównie u małych dzieci i związana jest z zapaleniem tętnic, atakując również serce i inne organy wewnętrzne. Jej objawami są m.in. wysypka, zaczerwienienie języka, gorączka, łuszczenie skóry i problemy z mięśniem sercowym.

W tym tygodniu o wyjątkowo dużej liczbie dzieci z objawami tej choroby, często połączonej z symptomami zatrucia - np. biegunką i wymiotami, donosili brytyjscy pediatrzy. Mówili oni co najmniej o 19 dzieciach . W środę o podobnym problemie powiadomił francuski minister zdrowia, Olivier Veran.

Veran stwierdził, że w krajowych szpitalach jest piętnaścioro dzieci z zapaleniem mięśnia sercowego. W rozmowie z rozgłośnią Franceinfo, dodał że o podobnych przypadkach - zapaleniu tętnic, gorączce czy problemach trawiennych, donoszą też pediatrzy z Włoch, Hiszpanii i Szwajcarii. Z kolei, jak donosi The Guardian, w USA odnotowano przypadek 6-miesięcznego niemowlęcia, które przyjęto do szpitala z chorobą Kawasakiego. Po przetestowaniu, okazało się, że jest zarażone wirusem SARS-CoV-2.

Nowa choroba dziecięca

Jednak większość testów u dzieci z podobnymi objawami wyszła negatywnie. Nie jest więc jasne czy obie przypadłości są ze sobą bezpośrednio powiązane, czy też chodzi o jakiś nowy rodzaj choroby dziecięcej.

Mark Gorelik ze szpitala Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, twierdzi, że w USA zaobserwowano, co najmniej trzy przypadki tajemniczej przypadłości - wszystkie polegały na połączeniu zapalenia jelit i serca z gorączką. Jego zdaniem jest to choroba pokrewna Kawasaki, lecz trudno więcej o tym obecnie powiedzieć.

W tym momencie jesteśmy dopiero na początku drogi do zrozumienia z czym związane są te objawy - mówił Gorelik.

Nowa choroba dziecięca stała się jednym z głównych tematów wtorkowej telekonferencji WHO na temat koronawirusa u dzieci. Lekarze zgodnie podkreślają, że potrzebnych jest więcej danych, aby potwierdzić, czy jest ona rodzajem odpowiedzi młodego układu odpornościowego na COVID-19, czy też związana jest z zupełnie innym patogenem.

Zobacz także: Zobacz też: Pandemia koronawirusa. "Może potrwać nawet 800 dni"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić