Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Nowe ustalenia pediatrów. Dorośli nie mogą zarazić się koronawirusem od dzieci

77

Szwajcarscy naukowcy wyrazili opinię, że dzieci bardzo rzadko zarażają koronawirusem rodziców i dziadków. Brytyjscy pediatrzy początkowo odnieśli się sceptycznie do ustaleń kolegów po fachu. Jednak po zapoznaniu się ze statystykami zmienili zdanie

Koronawirus. Nowe badania
Koronawirus. Nowe badania (Getty Images)

Dotychczas lekarze zalecali, aby ograniczyć kontakt dziadków i wnuków. Jak argumentowano, dzieci są często bezobjawowymi nosicielami, którzy są jednak w stanie zarażać koronawirusem dorosłych.

Dr Daniel Koch ze Szwajcarii zaprzeczył, aby dotychczasowe ustalenia były słuszne. Jak poinformował na konferencji w Bernie, dzieci nie tylko rzadko chorują na COVID-19, lecz nie posiadają receptorów, dzięki którym mogłyby zarażać starszych.

Początkowo brytyjscy pediatrzy nie zgodzili się z dr Kochem. Russell Viner, prezes Królewskiego Stowarzyszenia Pediatrów, zalecił, aby dorośli na razie nie sugerowali się ustaleniami szwajcarskich naukowców, ponieważ nie istnieją wystarczające dowody na ich poparcie. Teraz jednak przedstawili statystyki, które potwierdzają, że dzieci nie stanowią zagrożenia dla dorosłych.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus u dzieci

Koronawirus: dzieci nie zarażają dorosłych COVID-19?

"Mirror" podaje, że brytyjscy pediatrzy skonsultowali się z zespołami badawczymi. Zamierzali sprawdzić, czy ustalenia szwajcarskich naukowców znajdą potwierdzenie w rzeczywistości. Okazało się, że międzynarodowi specjaliści nie przypominają sobie sytuacji, gdy dzieci zaraziły dorosłych COVID-19.

W szczególności komisja złożona z przedstawicieli z Chin i WHO nie mogła przypomnieć sobie przypadków, [...] gdy nastąpiło przeniesienie choroby z dziecka na dorosłego – "Mirror" cytuje przedstawiciela Królewskiego Stowarzyszenia Pediatrów.

W sprawie zabrał głos doktor Alasdair Munro. Badacz chorób pediatrycznych i zarazem kierownik badań uzupełnił, że dzieci rzeczywiście rzadziej chorują na COVID-19, a przebieg zarażenia jest mniej dotkliwy.

Rola dzieci w przekazywaniu (choroby – przy. red.) pozostaje niejasna, ale wydaje się, że prawdopodobnie nie jest ona znacząca – powiedział doktor Alasdair Munro ("Mirror").

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić