REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 4 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas11.06.19 (10:00)

Tajemnicze znalezisko na Księżycu. Jest pięć razy większe od Hawajów

Pod największym kraterem na Księżycu odkryto anomalię, będącą ogromną masą niezidentyfikowanego materiału. Naukowcy nie są pewni skąd pochodzi, ani czym dokładnie jest.
@CRKARLA / twitter.com

Znalezisko jest prawdziwa zagadką. Szczegóły zauważonej masy zostały opisane w na łamach naukowego czasopisma Geophysical Research Letters. Badacze uważają, że może ona w sobie zawierać metale pochodzące z asteroidy, która uderzyła w Księżyc tworząc krater, znany nazywany Biegunem Południowym – Aitkenem.

Wyobraźcie sobie, że bierzecie stos metalu, który swoją objętością pięciokrotnie przewyższa obszar Hawajów i zakopujecie go pod ziemią. Mniej więcej taką masę wykryliśmy – powiedział Peter B. James, odpowiedzialny za badania przeprowadzone na Uniwersytet Baylora w USA.

REKLAMA

Odkrycie zajmuje ogromne tereny. Według analizy specjalistów z NASA, obiekt, który znaleziono na Księżycu ma średnice około 2500 tys. km i rozciąga się na 1/4 objętości księżyca. Z kolei krater, który znajduje się na powierzchni, uważa się za jeden z najstarszych w Układzie Słonecznym – ma około 4 miliardów lat.

To, co udało nam się zlokalizować, można uznać za jedno z najlepszych naturalnych laboratoriów do badania katastroficznych zdarzeń uderzeniowych – dodał Peter B. James.

Badania trwały 10 lat. Pomiary były wykonywane podczas dwóch misji kosmicznych, podczas których eksplorowano Księżyc. W ich wyniku stwierdzono, że masa znajduje się około 300 km w głąb Srebrnego Globu – donosi space.com.

Zobacz też: Naukowcy: ona nie powinna istnieć. Oto "zakazana planeta"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij