Radosław Opas
|
aktualizacja

Tajemnicze znalezisko na Księżycu. Jest pięć razy większe od Hawajów

64 reakcje
0
0
64
Podziel się

Pod największym kraterem na Księżycu odkryto anomalię, będącą ogromną masą niezidentyfikowanego materiału. Naukowcy nie są pewni skąd pochodzi, ani czym dokładnie jest.

Tajemnicze znalezisko na Księżycu. Jest pięć razy większe od Hawajów
(twitter.com, @CRKARLA)

Znalezisko jest prawdziwa zagadką. Szczegóły zauważonej masy zostały opisane w na łamach naukowego czasopisma Geophysical Research Letters. Badacze uważają, że może ona w sobie zawierać metale pochodzące z asteroidy, która uderzyła w Księżyc tworząc krater, znany nazywany Biegunem Południowym – Aitkenem.

Wyobraźcie sobie, że bierzecie stos metalu, który swoją objętością pięciokrotnie przewyższa obszar Hawajów i zakopujecie go pod ziemią. Mniej więcej taką masę wykryliśmy – powiedział Peter B. James, odpowiedzialny za badania przeprowadzone na Uniwersytet Baylora w USA.

Odkrycie zajmuje ogromne tereny. Według analizy specjalistów z NASA, obiekt, który znaleziono na Księżycu ma średnice około 2500 tys. km i rozciąga się na 1/4 objętości księżyca. Z kolei krater, który znajduje się na powierzchni, uważa się za jeden z najstarszych w Układzie Słonecznym – ma około 4 miliardów lat.

To, co udało nam się zlokalizować, można uznać za jedno z najlepszych naturalnych laboratoriów do badania katastroficznych zdarzeń uderzeniowych – dodał Peter B. James.

Badania trwały 10 lat. Pomiary były wykonywane podczas dwóch misji kosmicznych, podczas których eksplorowano Księżyc. W ich wyniku stwierdzono, że masa znajduje się około 300 km w głąb Srebrnego Globu – donosi space.com.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

64
0
0
KOMENTARZE
(64)
Marcin
8 miesięcy temu
To pewnie egipscy niewolnicy wybudowali, tak samo jak wciagali 100 tonowe bloki na szczyt piramid.
macwies
8 miesięcy temu
"...stos metalu, który swoją objętością pięciokrotnie przewyższa obszar Hawajów" A głupi myślałem, że nie można porównywać miary objętości [m³] z miarą powierzchni [m²]. Do redaktora: może wypadałoby skończyć szkołę podstawową.
Kris
8 miesięcy temu
Transformers ?
wykrywacz
8 miesięcy temu
To kryjówka ryżego. Na 100% !
Bogusław W.
8 miesięcy temu
złoty pociąg...
Najnowsze komentarze (64)
tak
7 miesięcy temu
przeciez skoro Ksiezyc i Ziemia byly kiedys jednym cialem niebieskim i mialy jedno jadro no to chyba normalne
heh
7 miesięcy temu
2500 tys km. Czy ten ktoś kto to pisał to chociaż przeczytał co napisał ? A może by się tak kogoś zapytał czy dobrze napisał albo sam się wziął za naukę. Już nie wspomnę na tę objętość powierzchni Hawajów, bo być może ten gostek jest przekonany, że Ziemia jest płaska i pływa po wodzie więc skąd by miał wiedzieć o jednostkach miary przestrzennej.
KJM
8 miesięcy temu
2500 tys. Km to średnica 2, 5 mln km czyżby księżyc był o tyle większy od ziemii ???
Leszek
8 miesięcy temu
Trochę duży ten obiekt, sięga prawie 10 razy dalej niż do Ziemi.Czy ktokolwiek sprawdza te idiotyczne teksty przed drukiem?
jaro
8 miesięcy temu
podejrzewam ze to bedzie zloto 8 wtedy cena zlots poleci do zera
Moon
8 miesięcy temu
Księżyc to sferulka i jest pusty w środku.
gti
8 miesięcy temu
Hmmmm... Duży ten o iekt. Ma średnicę 2500 tys km. Czyli tak mniej więcej sześć razy tyle, co odległość Ziemia - Księżyc. Czyli jest gdzieś tu, obok też. W sumie jest wszędzie dookoła... Trzeba uważać, łatwo samochodem w taki obiekt wjechać i dzwona zaliczyć.
kazek
8 miesięcy temu
najgłębszy otwór na ziemi ma 12km a oni gadają o 300 km i to na księżycu .... ok powodzenia
apokalipsa
8 miesięcy temu
Teraz jeszcze tylko napiszcie jak kształt ma ta dziwna niezidentyfikowana masa, kiedy Księżyc się rozpadnie, a trzęsie się coraz bardziej, zostanie tylko wielki świecący ✝️
O tym autor z...
8 miesięcy temu
Na 2500 tys kilometrów Prezydent Duda "złamał" konstytucję?- bez komentarza,
mokry
8 miesięcy temu
2500 tyś km? Bez komentarza.
gimbus na sta...
8 miesięcy temu
"masa znajduje się około 300 km w głąb"
twój polonist...
8 miesięcy temu
"objętością przewyższa obszar"
SPT
8 miesięcy temu
Niestety - nie wiem jak taki element może tkwić w księżycu. Do ziemi księżyc ma 384 400 km a tajemnicze ciało wg autora ma 2 500 000 km średnicy. Dziwne że do tej pory tego nie zauważyliśmy.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić