aktualizacja 

Tajemnicze znalezisko na plaży. Woda wyrzuciła setki niebieskich smoków

137

Na plaży w Sydney pojawiły się setki żyjątek przypominających kształtem paciorki. Choć niebieskie smoki zachwycają wyglądem, władze ostrzegają, żeby ich nie dotykać - są bardzo jadowite.

Tajemnicze znalezisko na plaży. Woda wyrzuciła setki niebieskich smoków
(Wikimedia Commons CC BY)

Woda wyrzuca zwierzęta na północnym brzegu miasta. Zachwyceni plażowicze od kilku dni zamieszczają w sieci zdjęcia swoich znalezisk i pytają, czym one właściwie są.

Niebieski smok to tak naprawdę gatunek jadowitego morskiego ślimaka. Ze względu na wygląd bywa nazywany też jaskółką morską. Obie nazwy są jednak mylące - mięczaki wcale nie są nieszkodliwie i nie wolno ich dotykać w obawie przed poparzeniem.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Żyjątka są niewielkie - zazwyczaj osiągają ok. 3 cm długości. Występują w wodach umiarkowanych i tropikalnych, a raz na jakiś czas woda wyrzuca dziesiątki ślimaków na brzeg - podaje The Sun.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Zazwyczaj pojawiają się o tej porze roku wraz z północno-wschodnimi wiatrami. Choć umierają, gdy tylko uderzą w brzeg, są absolutnie piękne - mówi Melissa Murray z Muzeum Australijskiego.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Glaucus atlanticus żeruje na większych i bardziej drapieżnych organizmach. Niebieski smok poluje nawet na niezwykle jadowitego żeglarza portugalskiego, którego jad gromadzi na końcu odnóży. W ten sposób ślimak zyskuje truciznę, której może później użyć do polowania i obrony.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Właśnie ze względu na truciznę niebieskich smoków nie należy dotykać. Jeżeli chce się im przyjrzeć bliżej, lepiej złapać je do wiaderka z wodą. Z morskimi potworami nie ma żartów - kilka dni temu australijskie media opisały przypadek mężczyzny, który otarł się o śmierć po ukąszeniu przez żeglarza portugalskiego. Ten gatunek rurkopława jest znany ze względu na silne parzydełka, które mogą być groźne dla człowieka.

Zobacz także: Zobacz też: Opuszczona stacja wielorybnicza. "Wygląda upiornie"

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić