REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 43 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kajetan Szuwar10.06.18 (20:37)

Tajemnicze znalezisko z Izraela. Archeolodzy rozkładają ręce

Rzeźba liczy ponad 3 tysiące lat i budzi mnóstwo pytań.
Israel Museum

Wykopaliska na granicy izraelsko-libańskiej przyniosły w 2017 roku niezwykłe odkrycie. Pięciocentymetrowa rzeźba głowy mężczyzny pochodząca najpewniej z okresu biblijnych królów, rodzi więcej pytań, niż odpowiedzi. Teraz, po blisko roku badań, naukowcy otwarcie przyznają się do bezradności.

Figurkę wykonano z fajansu - popularnego bliskowschodniego materiału. Problem w tym, że jakością i techniką wykonania przewyższa jakąkolwiek znaną naukowcom rzeźbę z tego okresu.

REKLAMA

W epoce żelaza, jeśli już pojawiały się figurki, były bardzo niskiej jakości, a jakość tej jest niespotykana. - mówi Eran Arie, kurator muzeum Izraela.

Kluczem do rozszyfrowania tożsamości "modela" może być biblijna Księga Królewska. Wspomina ona o ataku aramejskiego króla Ben Hadada na królestwo Izreaela.
Ponadto pomocne w identyfikacji figury jako bliskowschodniego monarchy jest "bardzo interesujące uczesanie". Według archeolog z Uniwersytetu Hebrajskiego Naamy Yahalom-Mack wygląda jak egipskie wyobrażenie na temat mieszkańców Bliskiego Wschodu.

To typowe przedstawienie ludów semickich - tłumaczy archeolog.

Co ciekawe badanie węglem C-14 nie dostarcza bardziej szczegółowych informacji, a liczba pasujących do opisu "kandydatów" z Biblii jest ogromna.

To zgadywanka. Powitanie z przeszłości, o której nic więcej nie wiemy. - kończy bezradnie Yahalom-Mack.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij