DS| 

Tarcza antykryzysowa. 5 tys. zł pożyczki dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

7

Rząd przygotował nowe przepisy, które obejmują szerszą grupę odbiorców. Teraz pomoc skierowana jest do wszystkich mikroprzedsiębiorców, czyli osób prowadzących działalność gospodarczą. Pożyczka w wysokości 5 tys. zł przysługuje samozatrudnionym oraz przedsiębiorcom zatrudniającym do 9 pracowników. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Koronawirus w Polsce
Koronawirus w Polsce (ONS.pl, Jerzy Dabrowski)

Pierwsza tarcza antykryzysowa nie zadowoliła wielu przedsiębiorców. Przepisy zakładające przyznanie przedsiębiorcom bezzwrotnych pożyczek w pierwotnej wersji obejmowały niewielką grupę. Dlatego teraz rząd przygotował przepisy, które obejmują szerszą grupę odbiorców.

Pożyczka dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

Pożyczka w wysokości 5 tys. zł przysługuje samozatrudnionym oraz przedsiębiorcom zatrudniającym do 9 pracowników. Nie muszą dowodzić, że w związku z kryzysem spadły ich przychody. Mogą także wnioskować o jej umorzenie.

Trzeba jednak spełnić następujące warunki:

• mniej niż 10 osób w firmie,

• roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln EUR lub suma aktywów jego bilansu wynosi mniej niż 2 mln EUR.

• działalność gospodarczą prowadzona przed 1 marca 2020 roku.

Kiedy pożyczka 5000 zł będzie bezzwrotna?

To proste. Przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać pożyczki, jeśli udowodni, że prowadził działalność gospodarczą przez trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki. To duża zmiana: pierwsza wersja tarczy zakładała, że warunkiem umorzenia pożyczki było "utrzymanie stanu zatrudnienia z 29 lutego"

Więcej informacji na temat pożyczki dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców znajdziecie TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić