Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁM
|

Testy na koronowirusa. Kosztują niewiele, ale przekłamują wyniki

2
Podziel się:

Kluczową bronią w walce z pandemią są testy, pozwalające na szybką identyfikację osób zakażonych SARS-CoV-2. Jeśli jednak chcemy zrobić je we własnym zakresie, warto uważać. Wiele z tanich testów na koronowirusa nie działa poprawnie.

Testy na koronowirusa. Kosztują niewiele, ale przekłamują wyniki

Jak to możliwe, że w sprzedaży internetowej znajdziemy testy na koronowirusa znacznie tańsze od tych stosowanych przez polskie szpitale? Gdy testy stosowane przez służby medyczne kosztują 400-500 zł, w internecie znajdziemy wiele testów, wycenianych na 150 zł.

Zanim kupimy taki test, warto sprawdzić, co tak naprawdę można nim sprawdzić. Analiza sposobu działania wskazuje, że wiarygodność najtańszych testów jest wysoce dyskusyjna. Wynika to z faktu, że najtańsze testy sprawdzają nie tyle obecność samego wirusa, co wytwarzanych przez nasze ciała przeciwciał.

Nie każdy test wykrywa koronawirusa

W praktyce oznacza to, że wynik pozytywny niewiele wyjaśnia. Przeciwciała mogą bowiem występować u osoby, która została zakażona już dawno temu i wyzdrowiała. Z drugiej strony brak przeciwciał nie daje pewności, że dana osoba nie jest nosicielem koronawirusa.

Z tego powodu zalecana jest duża ostrożność. Dostępne w sprzedaży online testy mogą być pomocne, jednak wiarygodność uzyskiwanych wyników nie dorównuje tej, którą zapewniają testy laboratoryjne. W ich przypadku wykrywany jest kod genetyczny koronawirusa, którego identyfikacja jednoznacznie wskazuje na zakażenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
andu
2 lata temu
Nie każdy marzy o tym, żeby się dowiedzieć czy ma obecnie wirusa w organizmie! Niektórzy chcą wiedzieć właśnie czy już przeszli infekcję! Czy mają przeciwciała w organizmie. Wirus jest w kraju co najmniej od stycznia. Luty był miesiącem wielu dziwnych nie grypowych infekcji. Warto zrobić taki test i być nieco spokojniejszym o siebie czy bliskich. Nie chrzańcie, że nie działa. Poczytajcie o swoistości tych testów, który wynosi 100% i dopiero piszcie artykuł...
Ccc
2 lata temu
Bo w każdym kraju wirus ma inny genotyp
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić