REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 23 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kacper Krysztofik27.04.18 (10:56)

To możliwe! Wynaleźli nieskończenie przetwarzalny plastik

Zespół chemików z uniwersytetu w Kolorado wynalazł nowy rodzaj plastiku, który może być przetwarzany nieskończenie wiele razy. Tworzywo, jeśli wejdzie do powszechnego użytku, ma szansę przyczynić się do znacznego ograniczenia produkcji odpadów.
Forum

*Nowy materiał odznacza się tymi samymi cechami co zwykły plastik. *Jest trwały, odporny na wysokie temperatury i łatwo się go przetwarza. Główna różnica między tradycyjnym sztucznym polimerem, a nowym typem plastiku, jest fakt, że z łatwością można go rozłożyć na pierwotne cząsteczki, które wchodzą w jego skład. Co ważne, do przeprowadzenia tego procesu nie są wymagane żadne toksyczne chemikalia czy skomplikowane metody laboratoryjne.

Odkrycie ma szansę sprawdzić się w powszechnym użytku. Zespół chemików pod kierownictwem profesora Eugene'a Chena, który wynalazł nieskończenie przetwarzalny materiał, nie ma co do tego wątpliwości. Wprowadzenie nowego rodzaju plastiku może zredukować zapotrzebowanie na produkcję plastiku.

REKLAMA

Te polimery mogą być poddawane recyklingowi i wykorzystywane ponownie przez, właściwie, nieskończony czas. - mówi prof. Cheng - Naszym marzeniem jest, by ta technologia czym prędzej znalazła zastosowanie na globalnym rynku.

Od lat 50. do 2017 r. wyprodukowano aż 8,3 mld ton tworzyw sztucznych. To tendencja wzrostowa. Od początku masowej produkcji plastiku tylko 9 proc. zostało poddane recyklingowi. 12 proc. spalono, a 79 proc. jest składowane na specjalnych wysypiskach, gdzie z roku na rok przybywa kolejnych ton odpadów. To bardzo niepokojące dane. Potrzeba bowiem setek lat by "zwykły" plastik uległ rozkładowi. Żeby zobrazować ważkość tego problemu, naukowcy podają, że do 2050 roku, w morzach będzie więcej plastiku niż ryb. Odkrycie zespołu prof. Chena może przyczynić się do zatrzymania tej katastrofalnej tendencji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij