REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Kalsztyn20.04.18 (08:59)

Zbadali Morskich Cyganów. Ewolucja zrobiła z nich "ludzi-ryby"

Naukowcy przyjrzeli się populacji Bajau, która większość życia spędza na morzu. Wyniki są jednoznaczne, są przystosowani do nurkowania lepiej niż ktokolwiek na świecie.
Zuma Press / Forum

*Morscy koczownicy zamieszkujący południowo-wschodnie wybrzeża Azji spędzają pod wodą więcej czasu niż ktokolwiek na świecie. *Codzienne łowienie sprawia, że jest to nawet 60 proc. czasu, który poświęcają na pracę. Naukowcy sprawdzili, jak taki styl życia odbił się na ich organizmach – informuje Science Alert.

Wyniki są jednoznaczne. W ich ciałach zaszły wyraźne zmiany. Mają oni znacznie większe śledziony od reszty ludzi. Porównali je z organami mieszkańców okolicznej wioski, którzy nie łowią ryb i różnica była wyraźna. Co więcej, członkowie społeczności Bajau, którzy nigdy nie nurkowali, również mieli powiększone śledzony. Dowodzi to, że jest to cecha dziedziczna, a nie zmiana spowodowana trybem życia.

REKLAMA

*Rozmiar śledziony jest ważny dla nurków. *Przechowywane są tam czerwone krwinki. Podczas nurkowania śledziona kurczy się i wypycha je do krwi, zwiększając zdolność do przenoszenia tlenu. Wśród zwierząt ogromną śledzionę posiadają np. foki szare, o których mówi się, że zostały stworzone do nurkowania.

*Zobacz także: Nurkowanie - co warto powiedzieć? *

*Wykonano także dokładną analizę DNA. *Odkryto kolejne zmiany w genach. Dzięki nim ich organizm lepiej radzi sobie, gdy mają niski poziom tlenu w organizmie. Posiadają np. gen, który "wyciska" krew z kończyn, tak aby mózg, serce i płuca mogły wciąż otrzymywać tlen. Inny hamuje wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi.

To nie pierwszy raz, kiedy konkretna grupa dostosowała się genetycznie do warunków naturalnych. Jeden z ludów mieszkających na Grenlandii może spożywać duże ilości tłuszczu bez zwiększonego ryzyka chorób serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij