Wróć na
Jan Muller
|
aktualizacja

To skutki wycinki drzew. Lasy na Ziemi produkują więcej CO2 niż go pochłaniają

50
Podziel się

Pod wpływem masowego niszczenia lasów tropikalnych zakłócony został obieg węgla między lasami a atmosferą. Porastające Ziemię lasy tropikalne z olbrzymiego kolektora dwutlenku węgla stają się poważnym źródłem jego emisji.

To skutki wycinki drzew. Lasy na Ziemi produkują więcej CO2 niż go pochłaniają
(Getty Images/Carsten Koall)
bCOkheoR

Wszyscy uczyliśmy się o tym na biologii: drzewa wciągają CO2 z atmosfery a produkują tlen. Mocno to uproszczony przekaz, który jednak pozwalał nam myśleć o Amazonii jako o "płucach Ziemi". W końcu lasy CO2 też produkują, i to całkiem sporo. Przeprowadzone nową techniką badania pokazały, że "płuca" same stały się nowym poważnym źródłem emisji dwutlenku węgla.

Wyliczono, że emitowanych przez lasy tropikalne do atmosfery jest 425 teragramów CO2, więcej niż przez wszystkie samochody w USA. Najwięcej, bo 60 proc. emisji gazów cieplarnianych pochodzi z Ameryki Łacińskiej dotkniętej w ostatnich dekadach potężną wycinką. 24 proc. emisji przypisuje się Afryce a 16 proc. Azji - donosi "The Guardian".

Do uzyskania nowych danych posłużono się niestandardowym sposobem pomiaru CO2. Zamiast skupiać się jedynie na ogołoconych już obszarach, najczęściej poprzez obserwację zdjęć satelitarnych, oceniono dane z 12 lat zbierane na poziomie gruntu. Rozszerzono informacje o kwestię degradacja ściółki leśnej i zniszczeń niższych partii lasu, czego satelita nie dojrzy. Badano zagęszczenie dwutlenku węgla nad ziemią. Zadania podjęli się naukowcy z uczelni w Bostonie i ośrodka badań Woods Hole Research Center.

bCOkheoT

Lasy przestały robić to, co zwykle. Tak jak zawsze, drzewa zabierają dwutlenek węgla z atmosfery, ale jest ich zbyt mało, by utrzymać dotychczasowy poziom. Ten region przestał być kolektorem CO2, jakim był przez lata - tłumaczy Alessandro Baccini z Woods Hole Research Center.

Zobacz także: KE: Polska energetyka musi zmniejszyć emisję CO2

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCOkhepu
KOMENTARZE
(50)
666
3 lata temu
Gatunek zwany człowiekiem, jest najgorszym pasożytem na tej planecie, pamiętajcie, jesteście jak szkodliwe robactwo. wy parszywe degeneruchy.
watafak
3 lata temu
Wniosek prosty, jeśli produkują więcej CO2 to trzeba je wyciąć, zaczynając od naszej puszczy :))
123
3 lata temu
Ludzie sami sobie kopią grób, a głosek rozsądku nazywany jest ekoterroryzmem. Ironia jest jeszcze większa, gdy dochodzi do tego, że ci co wycinają lasy dla zysku oskarżają tych, co je bronią, o to samo
bCOkhepv
ozon
3 lata temu
To jest jakaś totalna bzdura. Rozumowanie na zasadzie "10 drzew produkuje więcej tlenu niż CO2, a jak wytniemy 5 drzew to pozostałe 5 drzew na odwrót" jest oczywistym nonsensem. Ustalmy najpierw kilka faktów. Po pierwsze, rośliny zielone owszem, produkują tlen w procesie fotosyntezy, ale wyłącznie w ciągu dnia (potrzebne światło), oddychają zaś zużywając tlen, jak każdy organizm żywy, przez całą dobę. Po drugie, las to bardzo złożony ekosystem, zwłaszcza las tropikalny - żyje w nim mnóstwo zwierząt, od drobnych owadów (mrówki, termity, robactwo), przez drobną zwierzynę (ptaki, węże, małpy, itp.) po zwierzynę dużą (dzikie świnie, większe drapieżniki, w Afryce nawet słonie), a wszystkie te organizmy zwierzęce ODDYCHAJĄ. Po trzecie, jeżeli wycięty las nie zostanie zagospodarowany przez człowieka, roślinność (niekoniecznie te same gatunki) bardzo szybko zarasta to miejsce. A po czwarte, oceany produkują wielokrotnie więcej tlenu niż wszystkie lasy razem wzięte.
pola
3 lata temu
Czy ta teoria została stworzona na zlecenie szyszki?
Najnowsze komentarze (50)
semiat
10 miesięcy temu
czytam.. i autor chyba sam nie wierzy w nagłowek jaki dał.... bo nijak zgodny z trescią.. przeinaczenie słów naukowca :D
ekologia
2 lata temu
To bzdura.Amazonia produkuje tlen.Pewnym grupą zależy,aby mieć pretekst do wycinki.Manipuluje się faktami.
;)
3 lata temu
Lasy produkują CO2 ? Od kiedy ? Pismaki poprawić temat .
cccp
3 lata temu
""watafak 30 wrz, 07:40 Wniosek prosty, jeśli produkują więcej CO2 to trzeba je wyciąć, zaczynając od naszej puszczy :))""jak tak będą wycinać to gdzie POwiesimy obywateli rp????
Dan
3 lata temu
autorze, wybacz, ale nie rozumiem: lasy produkują CO2 czy go zabierają? Bo jedno i drugie jest w twoim tekście. Lasów jest za mało czy za dużo?
key
3 lata temu
Albo nie umiem czytać ze zrozumieniem,albo zrozumialem,że trzeba wycinać aby ograniczyć emisję CO2.
Inne badania
3 lata temu
Już parę lat temu opublikowano badania potwierdzające, że w ostatecznym bilansie tlenu nie produkują lasy sadzone ręką człowieka, ale tylko naturalne puszcze, gdzie jest nagromadzenie różnorodnych gatunków flory, wzajemnie się uzupełniającej. Niestety negatywny bilans w produkcji tlenu mają też iglaki.
Rastanauta
3 lata temu
Większość tlenu na Ziemi produkują nie drzewa lecz algi, wodorosty i plankton. Lecz to marne pocieszenie bo człowiek "zadbał" również o degenerację wód planety.
bCOkhepn
Anatol
3 lata temu
Drzewa jak wszystkie rośliny, w procesie fotosyntezy wydzielają tlen, będący odpadowym (dla roślin!) produktem powstającym podczas rozkładu wody. Głównym produktem fotosyntezy jest wodór oddzielony od cząsteczki wody. Jeżeli do liści dopływa CO2 to w tzw. ciałkach zieleni (chloroplastach) zachodzi biochemiczna synteza cukrów z dwutlenku węgla i wytworzonego wodoru. Ten uniwersalny proces fotochemiczno – biochemiczny warunkuje istnienie życia na Ziemi. Należy pamiętać, że drzewa i ich liście wydzielają tlen pochłaniając CO2 tylko wtedy gdy rosną i zwiększają swoją biomasę. Drzewa (tak jak i inne rośliny) po okresie wzrostu przestają wydzielać netto tlen i pochłaniać CO2.
wrwr
3 lata temu
co za bzdura/!!! WTF?!!! pewnie hawing to wymyślił ale głópota..... puste dzbany... pusto aż dzwoni.... że hej..... kto im w to uwierzy, chyba tępi amerykanie tylko- nie stety
Buahaha
3 lata temu
Drzewo jak każdy organizm żywy potrzebuje do życia tlenu i tu niespodzianka do nieuków prześledźcie proces fotosyntezy i innych procesów zachodzących w drzewie to się okaże i tu niespodzianka dla "ZIELONYCH" co bronią korników że takie drzewko zużywa więcej tlenu niż go produkuje SZOK CO NIE?!?!? I tak w ramach ścisłości to oceany produkują tlen na ziemi!!!
zaq
3 lata temu
Rozumiem. Jak drzew było dużo, to produkowały więcej tlenu niż CO2, jak drzewa powycinano, to te z zemsty produkują więcej CO2 niż tlenu. Logiczne. A jak jest z trawą? Nie dołączyła się do spisku czasami? Najgorzej jest z tym słońcem. Ono też jest w spisku i podnosi temperaturę na ziemi. Trzeba wysłać w jego kierunku kilka nieprawdopodobnie drogich ładunków termonuklearnych. Koncerny dbające o dobro ludzkości zrobią to dla nas za nasze pieniądze. A jak już z powodu ocieplenia klimatu przyjdzie kolejna epoka lodowcowa kochane koncerny też nam pomogą - zedrą z ludzi ostatni grosz za cokolwiek do ogrzania. Potem pozwolą nam pracować w zamian za miskę zupy z genetycznie ulepszonych roślin i zwierząt i prawo do oddychania, bo tlen także będą produkować dla nas kochane koncerny.
kubuś
3 lata temu
to znaczy, że Szyszko ma rację- trzeba za wszelką cenę ratować żyjące zdrowe jeszcze drzewa, a nie czekać, aż cała puszcza uschnie, i odrodzi się nowa, pierwotna, za 500 lat.
Ewa
3 lata temu
Wycinać należy przede wszystkim głupich ludzi , co bezrozumnie wygłąszają nowe tezy, bez absaolutnie udowodnienia swych chorych teorii. Czy zawsze najgłupsi mają rządzić większością.?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić