Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Trądzik może powodować poważną chorobę

1
Podziel się:

Trądzik różowaty może zwiększyć ryzyko zachorowania na Alzheimera - ostrzegają naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze.

Zaskórniki
Zaskórniki (Shutterstock.com)

Skąd taki wniosek? Trądzik charakteryzuje się podwyższonym poziomem pewnych białek, m.in. metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej oraz peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Te same czynniki powodują zaburzenia neurodegeneracyjne, czyli właśnie takie, jak choroba Alzheimera. Zespół naukowców pod kierownictwem doktora Aleksandra Edeberga postanowił zbadać związek pomiędzy trądzikiem różowatym a demencją - informuje "The Sun".

Na czym polegało badanie? Naukowcy przeanalizowali duński rejestr ludności z lat 1997-2012. Obejmował on ponad 5,5 miliona osób w wieku 18 lat, z czego 82 tysiące miało zdiagnozowany trądzik różowaty. Osoby były poddane obserwacji dopóki nie opuściły Danii, nie zdiagnozowano u nich demencji lub nie odnotowano zgonu.

*Analiza dała szokujące wnioski. *U 29 tys. osób rozpoznano chorobę Alzheimera. Okazało się, że osoby z trądzikiem różowatym są o 25 procent bardziej narażone na Alzheimera niż osoby zdrowe. Co więcej, to kobiety są bardziej podatne (28 proc. szans) na tę chorobę niż mężczyźni (16 proc.).

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry. Stan zapalny dotyka głównie skórę twarzy i objawia się jako liczne czerwone guzy, które nie znikną bez odpowiedniego leczenia dermatologicznego.

Autor: Izabela Kowalik

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Caroline
6 lat temu
Ale jak już się wyleczyłam z trądziku to znaczy, że ta choroba mi nie grozi? Mam nadzieję, że nie grozi! Sam mi trądzik nie przeszedł, bo to niemożliwe, ale ratowałam się iqface i z czasem zniknęły mi krosty, to chyba znaczy, że wszystko się unormowało, bo od tamtej pory nie miałam już pryszczy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić